BASINDAN YAZILAR
Aftan yararlanan memur için son 20 gün! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Aftan yararlanan memur için son 20 gün! / Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, ben memurluktan çıkarıldıktan sonra 5525 sayılı Kanun'la af kapsamında geri döndüm.

Bildiğim kadarıyla son sosyal güvenlik yasasıyla bizlere boşta geçen süreleri borçlanma imkanı verildi. Benim 2 yıl 8 ay 10 günüm boşta geçti. Ancak bu sürenin yaklaşık 1 yılını SSK'lı çalışarak geçirdim. Şimdi bu süreyi borçlanmak istiyorum. Acaba bu süre için ödeyeceğim toplam borçlanma bedeli ne olur ve ne zamana kadar müracaat etmem gerekiyor? SSK'lı çalıştığım günleri de tekrar borçlanarak memuriyete saydırma imkanım var mı? İsmi mahfuz.

Cevap: Değerli okurum, sizin de belirttiğiniz gibi 5510 sayılı SSGSS Kanununun Geçici 4. maddesiyle sizin durumunuzdaki memurlara, boşta geçen süreleri borçlanma imkanı getirildi. Bu imkandan yararlanma şartları ile uygulamanın esasları şöyle;

·           Memuriyetiniz 23/4/1999 tarihi ile 14/2/2005 tarihleri arasında sona ermiş olmalı,

·           22/6/2006 tarihli ve 5525 sayılı Kanun kapsamındaki afla memuriyete dönmüş olmalısınız,

·           1 Ekim 2008'den itibaren 6 ay içinde yani 31 Mart 2009'a kadar borçlanmak için müracaat etmiş olmalısınız,

·           Görevden ayrıldığınız ve göreve geri başladığınız tarihler arasında, borçlanmak istediğiniz sürede adınıza herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna prim veya kesenek ödenmemiş olmalı,

·           Görevden ayrıldığınız derece ve kademe dikkate alınarak hesaplanacak olan borçlanma tutarını, borcun tebliğinden itibaren 2 yıl içinde eşit taksitler halinde ödemeniz gerekiyor.

Burada saydığımız hususlar bir anlamda sorunuzun da cevabı mahiyetinde. Örneğin SSK'lı çalışmalarımı borçlanarak memuriyete saydırabilir miyim demişsiniz. Oysa yukarıdaki maddelerden 4. madde gereği, böyle bir imkanınız yok. Zira siz sadece boşta geçen süreleri borçlanabileceksiniz. Öte yandan borçlanma bedeli, sizin memuriyetten ayrılırken bulunduğunuz derece ve kademeye bağlı olarak değişiyor. Bu konuda bilgi yazmadığınız için herhangi bir hesap yapmamız mümkün değil. Fakat sizin için bunlardan daha da önemlisi, elinizi çabuk tutmanız ve 31 Mart 2009'a kadar borçlanma başvurusunu mutlaka yapmanızdır.

Teyzeme dul aylığı bağlanabilir mi?

Soru: Sadettin Bey, eniştem 6.2.1993 yılında vefat etti. Teyzeme eşinden dolayı aylık bağlanabilir mi? Eniştemin 444 gün ödenmiş SSK prim günü var. 20 ay da askerliği var fakat henüz borçlanılmamış. Teyzem askerlik süresini borçlanırsa sigortadan aylık bağlanabilir mi? S.Ahmet Karataş

Cevap: Değerli okurum, 1 Ekim 2008 itibariyle yürürlüğe giren yeni SGK kapsamında teyzenize  ölüm (dul) aylığı bağlanması mümkün değil. Fakat enişteniz 2008 yılından çok önce (1993) vefat ettiği için, SGK'nın 2008-96 sayılı genelgesi gereği dul aylığı açısından eski mevzuat uygulanacak. Böylece teyzeniz de dul aylığına kavuşmuş olacak. Şöyle ki; 18 Ekim 2006 tarihi itibariyle SSK'da dul ve yetim aylıklarının bağlanmasında şartlar kolaylaştırıldı. Bu anlamda teyzenize aylık bağlanabilmesi için enişteniz adına ödenmiş en az 900 gün prim gerekiyor. Askerlik süresinin borçlanılması durumunda eniştenizin toplam 1044 gün primi bulunuyor. Teyzenizin yapması gereken öncelikle askerlik süresini borçlanarak ödemek. Bunun akabinde SGK'ya ölüm aylığı talep dilekçesi verecek ve kendisine aylık bağlanacak.

1 Ekim 2008 tarihi itibariyle SSK'lılar için dul ve yetim aylığında, eksik günleri borçlanarak tamamlama imkanı kaldırıldı. Enişteniz 1 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat etseydi, teyzeniz, eşinin askerlik süresini borçlanarak 900 günü tamamlayamayacak, dolayısıyla dul aylığını da alamayacaktı.

Hangi statüden emekli olurum?

Soru: 05.05.1963 doğumluyum. SSK işe başlangıç tarihim 17.11.1987 ve bu tarihten 1.12.2003 tarihine kadar SSK günüm 5255 gündür. 01.01.2004-31.08.2008 tarihleri arası Bağ-Kur hizmet sürem 4 yıl 8 aydır. Tekrar 20.09.2008 tarihinde SSK'lı olarak çalışmaya başladım. Ne zamana kadar çalışmalıyım emekli olmak için? Şimdi çıkışımı yapsam emeklilik yaşımı bekleyip SSK'dan mı emekli olurum Bağ-Kur'dan mı? Mustafa Akgül

Cevap: Değerli okurum, 1 Ekim 2008 tarihinden önce sosyal güvenlik kapsamına girenler, emeklilikte son 7 yıl kuralına tabidir. Yani sizin de dahil olduğunuz bu grup çalışanların hangi statüden emekli olacakları belirlenirken, son 7 yıl içinde en fazla hangi kuruma tabi çalıştıklarına bakılır. Bu anlamda siz son 7 yılda en fazla Bağ-Kur statüsünde çalıştığınız için (4 yıl 8 ay) şuan emeklilikte eski Bağ-Kur şartlarına tabisiniz. Bu durumunuzda bir değişiklik olmazsa, emeklilik için en az 9000 günü doldurmanız gerekir. Eğer 20.09.2008 tarihinde başlatmış olduğunuz SSK'lı çalışmanızı 42 ay devam ettirirseniz bu kez SSK'lı statüsüne geçersiniz ve 50 yaşınızı tamamladığınız 5.5.2013 tarihinde emekli olursunuz. 

(Bugün Gazetesi | 11.03.2009)

GÜNDEM