BASINDAN YAZILAR
Sigortalılara 'çocuk' eziyeti! / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Sigortalılara 'çocuk' eziyeti! / Sadettin Orhan

Soru: Sadettin Bey, gerek sizin yazılarınızdan gerekse kamuoyuna yansıyan haberlerden 2009 yılı başında, çocuklarımızın doğrudan sağlık güvencesine alındığını biliyoruz. Ancak geçenlerde ben hastanede çocuğumu muayene ettirdikten sonra eczaneye gittim ve ilaç almak istedim. Fakat eczacı bana, provizyon alamadıkları için ilaç veremeyeceğini söyledi. Bunun üzerine SGK müdürlüğüne gittim ve orada bazı işlemler yapıldı. Sonunda ilaçları aldım fakat benim de iki günüm bu işlerle geçti. Eczacının yaptığı yasaya aykırı değil mi? Yasa, çocuklar doğrudan sağlık güvencesinde diyor ama onlar bana önce SGK'ya git diyor. Bu işin doğrusu nedir? Mediha Seçkin

Cevap: Değerli okurum, sizin yaşadığınız soruna benzer sorunları pek çok okurumun yaşadığını biliyorum. Bu soru ve sorunlara mail ortamında cevap verdim ama sizin sorunuzu esas alarak konuya açıklık getirmiş olalım.

Sosyal güvenlikte reform kanunu dediğimiz 5510 sayılı Kanunun geneli 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. Böylece sosyal güvenlik ve özellikle sağlık sigortası açısından ülkemizde yeni bir milat başlamış oldu. Yeni dönemin en çarpıcı uygulamalarının başında da şüphesiz, 18 yaşın altındaki çocukların, ebeveynlerinin prim borcuna bakılmaksızın ücretsiz-primsiz sağlık güvencesi kapsamına alınması yer alıyor. Nitekim 5510 sayılı Kanunun 61. maddesinin ikinci fıkrasında "60'ıncı madde gereği genel sağlık sigortalısı sayılanların çocukları, ana ya da babanın tescil edilmiş olmasına bakılmaksızın ve ayrıca bir işleme gerek olmaksızın 18 yaşını dolduruncaya kadar genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlandırılır" hükmüne yer verildi.

Söz konusu kanun hükmünün yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 itibariyle, 18 yaş altındaki çocuklar, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın doğrudan sağlık hizmetlerini alabileceklerdi. Ancak eczaneler ve kimi sağlık kurumlarının programları ya da kullandıkları veri tabanları yeni sisteme hemen adapte olamadığı için, uygulamada pek çok kişi, okurumuz Mediha Hanım gibi sıkıntı yaşadı.

SGK sistemini güncelledi, sıra...

Yaşanan sıkıntılara seyirci kalmayan SGK, kendi veri tabanındaki bilgileri yeniden güncelleyerek, yaşanan sorunların aşılmasına kendi katkısını sunmuş oldu. Nitekim kurumun sitesinde dün yayınlanan duyuruda, bu güncelleme işinin tamamlandığı bilgisine yer verildi. Bundan sonrası eczaneler ve diğer sağlık kurumlarına kalıyor.

Madenciyim, ne zaman emekli olurum?

Soru: Sadettin Bey, ben maden işçisiyim. Bildiğiniz gibi biz madenciler emeklilikte farklı şartlara tabiyiz. Bu şartları pek çok uzman bilmediği için, bize emeklilik tarihimiz konusunda net bir bilgi verilemiyor. Ben bir maden şirketinde 01.07.1996 tarihinden beri yer altı işlerinde çalışıyorum. Doğum tarihim 04.08.1973 ve toplam prim ödemem 4120 gün. Bu primlerin tamamı maden işçisi olarak ödendi. Askerliğimi 18 ay olarak yaptım ve borçlandım (askerliğim işe girmeden önce). Bu bilgilere göre ben ne zaman emekli olurum? Yusuf Gürkan

Cevap: Değerli okurum, belirttiğiniz gibi maden işyerlerinin yer altında çalışanlar ve TTK'da münavebeli çalışanlar emeklilikte farklı şartlara tabidir. Siz yaş ve sigortalılık süresi açısından farklı şartlara tabi olduğunuz gibi, 4120 olan prim gününüz de 1/4 oranında artırılacak ve 5150 gün priminiz varmış gibi işlem göreceksiniz. 5150 gün askerlik borçlanmanızı da eklersek, toplamda 5690 gün eder. Ayrıca askerlik borçlanması, sigorta başlangıcınızı 01.01.1995 tarihine çeker. Verdiğiniz bilgilere göre emeklilikte birkaç alternatifiniz var. Ancak bunlardan size en uygun olanı; bundan sonra çalışmasanız da, 20 yıllık sigortalılık süresini doldurduğunuz 01.01.2015 tarihinde emekli olursunuz. Zira 5000 prim günü şartını şimdiden doldurmuşsunuz.

İşsizlik ödeneği alırken sağlık yardımını nasıl alırım?

Soru: Sadettin Bey, ben bu ay işsizlik ödeneği almaya başlayacağım. Bu ödeneği alırken sağlık sigortam yatacak mı? Yatmayacaksa ben kendim yatırabilir miyim? Orkun Bilge

Cevap: Orkun Bey, 5510 sayılı Kanunun genel sağlık sigortası hükümlerine göre, işsizlik ödeneği aldığınız süre boyunca İş-Kur, sizin adınıza SGK'ya genel sağlık sigortası primlerinizi ödeyecek. Dolayısıyla bu süre boyunca siz sağlık yardımlarınızı alabileceksiniz.

(Bugün Gazetesi | 25.02.2009)

GÜNDEM