BASINDAN YAZILAR
Sicil Affı için boşuna umutlanmayın / Orhan Pala - MuhasebeTR

Sicil Affı için boşuna umutlanmayın / Orhan Pala

Devlet affetse, banka affetmez!!! Sanayi Bakanlığı’nın en büyük icraatı olarak gösterilen ‘Sicil Affı’ bugün yarın Meclis Genel Kulu’nda görüşülecek. Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra da yürürlüğe girecek. Bankalarla itilafa düşmüş herkes umutlu; yeni kredi başvurusu yapabilmek için bu düzenlemeyi bekliyor.
Öncelikle şunu belirtelim ki, herkes bu uygulamadan yararlanamayacak…
Sadece, söz konusu kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde banka ile ‘barış’ yapanların sicili temizlenecek.

Öncelikle borcunuzu temizlemeniz gerekecek. Bu yasa bankayla anlaşıp yeniden yapılandırma imkanı da getiriyor.
Düzenleme ile çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer bireysel kredilere bağlı olarak ‘kara listeye’ girmiş herkesin kayıtları devlet tarafından silinecek! Merkez Bankası’nda tutulan kara liste imha edilecek.
Ancak bu listeni ortadan kalkması bankaların çok da umurunda değil…
Çünkü, tüm kayıtlar ‘Kredi Kayıt Bürosu’nda tutuluyor. Bankalar ortak kurdukları bir sistem sayesinde tüm müşterilerinin kredi hareketlerini tek bir merkezden takip edilebiliyor. Tüketici, esnaf, sanayici kim olursa olsun bankalarla temasa geçen her müşterinin sicil kayıtları sisteme kaydediyor. ‘X bankasından kredi almıştım ödeyemedim, Y’nin ne haberi olacak biraz da oradan para çekeyim’ diye düşünenler için kurulmuş bir merkez.
Burada kredi kullanmış tüm banka müşterileri tek fişleniyor. Ne kadar maaş alıyor? Kaç kredi kartı kullanır? Kartların limiti ne kadar, hangi bankalardan ne kadar bireysel kredi aldı? Gibi kredi aşamasında müşteri riskini belirleyen her ayrıntının cevabını Kredi Kayıt Bürosu veriyor. Bankalar Merkez Bankası’nın kayıtlarından ziyade, kendi sistemlerine başvuruyor. 
Gerçek bir sicil affı için ‘Kredi Kayıt Bürosu’ndaki bilgisayarlara format atılması gerekiyor.

Aksi takdirde ‘Sicil Affı’ diye bir şey söz konusu olamaz! 

(Kaynak: Haber Türk | 20.01.2009)

GÜNDEM