BASINDAN YAZILAR
Ah Biz Eşekler / Kazım Yılmaz - MuhasebeTR

Ah Biz Eşekler / Kazım Yılmaz

Aziz Nesin'in eşeklerin neden anırdıklarına dair 'Ah Biz Eşekler' öyküsünü bilmeyen var mıdır, bilmiyorum. Bilmeyenler için özetleyeyim: Eşekler eskiden insan gibi konuşurlarmış.
Eşek çayırda otlarken kurt kokusu almış ama aldırış etmemiş. 'Yok kurt değildir' demiş.
Kurt kokusu gittikçe ağırlaşıyormuş. Eşek, 'Yok kurt değildir' deyip otlamaya devam etmiş. Koku iyice artınca, bu defa hem korkmaya, hem de kendisini teselli etmek için 'Kurt bana niye gelsin ki?' demeye başlamış. Kurdun kokusu iyice artınca, sesler de gelmeye başlamış ve eşek yine kendini teselli etmeye devam etmiş.
Kurt görünmüş, 'Yok' demiş, 'Kurt değil, başka bir şey'. Kurt koşarak kendine doğru gelmeye başlamış, eşek de halen teselli arıyor. Aralarında birkaç adım kalınca eşek, 'Kurt değil ama birkaç adım uzaklaşsam iyi olacak' der. Hafiften koşmaya başlar, bir taraftan da 'Yaban kedisini kurt sandım' diye düşünür.
Kurt sağ kabasına bir pençe atınca da, 'Biliyorum sen kurt değilsin, gıdıklanıyorum, el şakasını hiç sevmem' der. Kurt büyük bir parça koparınca eşek gerçeği kabul eder, ama dili tutulur, konuşamaz olur. O günden sonra eşekler konuşmayı unutur, anırarak anlaşmaya başlarlar. Bir eşeğin cezasını bütün eşek soyu çeker.

Dolar ne olacak?
Ekonomisi batmış bir ülkenin parası da batar, öyleyse dolar da batar. Japon Yeni dolar karşısında değer kazanıyor. Dolar, cari açığı büyük, dış borcu çok, sıcak paraya bel bağlamış bizim gibi ülkelerde yükseliyor. Çünkü adamlar gitmek için paralarını dolara çeviriyorlar.
Piyasada dolaşan doların buna cevap vermesi lazım. Talep çok olunca fiyat da yükseliyor.
Çıkışlar yavaşlayınca kurlar aşağıya doğru düşer. Merkez Bankası'ndan beklenen açıklama dün sabahın erken saatlerinde geldi. Döviz satım ihalelerine başlıyor. Piyasa gerektiğinde Merkez Bankası'nın piyasaya döviz vereceğini, döviz bulamamanın söz konusu olmayacağını bilecek. Merkez Bankası genel olarak başarılı, ama bu kararı 2 gün önce alsa daha iyi olurdu.
Bence dolar alma değil, tam tersine satma zamanı. Şu anda en iyisi ve güvenlisi faiz.

(Takvim Gazetesi | 25.10.2008)

GÜNDEM