BASINDAN YAZILAR
TÜRMOB Başkanı Emre KARTALOĞLU: Enflasyon Düzeltmesine Vergi Teşviki Getirilmeli - MuhasebeTR

TÜRMOB Başkanı Emre KARTALOĞLU: Enflasyon Düzeltmesine Vergi Teşviki Getirilmeli

Enflasyon düzeltmesi 2023 yılı sonundan bu yana tüm mali camianın gündeminde ilk sırada yer alıyor. Sadece mali dünya değil aynı zamanda iş dünyası da mali danışmanlarını dikkatle dinliyorlar ve yeni duruma nasıl pozisyon alacaklarına ilişkin çalışıyorlar. Bu aşamada enflasyon düzeltmesinin merkezinde olan kurum Maliye İdaresidir.

Enflasyon düzeltmesini yeni bir vergi kaynağı, yeni bir bütçe geliri şeklinde görmek en büyük yanılgı olacaktır. Bir başka ifade ile Enflasyon Düzeltmesini yüksek enflasyon nedeniyle devletin mahrum kaldığı gerçek değerinde vergi olarak görmek büyük bir yanılgıdır.

Oysa Enflasyon Düzeltmesi tüm kurumlar için mali anlamda kendi gerçek potansiyellerini, kendi gerçek büyüklüklerini görebilmek için bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Bu durumda Enflasyon Düzeltmesi ve asgari ücretteki maliyet artışları nedeniyle, maliyetleri artan işletmelerin istihdamda bir dalgalanma yaratmamaları için büyük bir fırsat vardır.

Enflasyon Düzeltmesini hatasız yapan ve bunun üstüne istihdam artışı yapan (işletme büyüklüğüne göre örneğin mevcut istihdamını en az yüzde 10 artıranlar şeklinde bir formül düşünülebilir) işletmelerin 2024 yılı Kurumlar Vergisi yüzde 25 veya yüzde 50 oranında indirime tabi tutulabilir. Elbette bu teşvikin ayrıntıları olacaktır. İstihdam edilenlerin en az 2 yıl işletmede çalışmaları şartı, 2024’te zarar eden firmaların bu teşvikten mali kara geçtikleri yıl faydalanabilmeleri, kurumlar vergisi indiriminin yeni istihdam arttıkça belirli yüzdelerle artması, kadın istihdamının kurumlar vergisinde yüzdesel ek indirimlerle desteklenmesi, yeni istihdam edilecek kişiler için gelir vergisi kesintisi teşviği gibi düzenlemeler buna örnek verilebilir.

Türkiye’nin Yüzyılında istihdamın Cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesine ulaşması hedeflenirken, enflasyon düzeltmesini sadece vergi gelirlerini artırmakla sınırlamamalı; aynı zamanda vergilendirmeyi bir araç olarak kullanarak adımlar atılmalıdır.

Görüleceği üzere firmaların ödedikleri vergiler devlet için asli kamu geliridir. Ancak firmaların yarattığı istihdam ise devletin sosyal devlet olma görev ve yükümlülüğüne işletmelerin asli katkısıdır.

Bu nedenle konuya sadece vergi gelirlerini artırmak olarak bakmamalı, Türkiye Yüzyılında istihdamın Cumhuriyet tarihinin en düşük işsizlik oranına ulaşması yönünde vergilendirmeyi araç olarak kullanarak adımlar atılmalıdır.

Emre KARTALOĞLU
TÜRMOB Başkanı

(Kaynak: ekonomim.com | 13.02.2024)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM