BASINDAN YAZILAR
15 AB üyesinden kurtarma planı - MuhasebeTR

15 AB üyesinden kurtarma planı

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy

Paris'te bir araya gelen Avrupalı liderler, küresel mali krizle mücadeleye yönelik ortak bir plan üzerinde anlaştı.

Planın temel hedefi, kriz nedeniyle zor durumdaki bankaların kurtarılmaları.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Euro bölgesini oluşturan 15 Avrupa Birliği üyesinin sorunun çözümü için daha önce görülmemiş adımlar attıklarını söyledi.

Paris'te bir araya gelen Avrupalı liderler, hiçbir büyük mali kuruluşun batmasına izin verilmeyeceğini bildirdiler.

Avrupalı liderler, 2009 yılı sonuna dek, bankaların birbirlerine olan borçlarına devlet güvencesi getirmeyi kararlaştırdılar.

Liderler ayrıca zor durumdaki bankalara doğrudan maddi yardımda buluncaklarını ve onların riskli varlıklarına karşı devlet tahvili sunacaklarını açıkladılar.

15 AB üyesinin liderleri, üzerinde anlaştıkları plan kapsamında ne kadar harcama yapacakları konusunda ise bir açıklama yapmadılar.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ülkelerin ulusal planlarını Pazartesi (bugün) açıklayacaklarını bildirdi.

Sarkozy ayrıca Avrupa Birliği'nin Amerika Birleşik Devletleri'nden, uluslararası bir ekonomi zirvesi düzenlenmesine yönelik çabalarına katkıda bulunmasını isteyeceğini söyledi.

AB zirvede, küresel mali sistemin gözden geçirilmesini ve yaşanan krizin kökenindeki faktörlerin ne olduğunun incelenmesini istiyor.

İngiltere, Euro bölgesini oluşturan 15 Avrupa Birliği üyesi arasında olmamasına karşın, liderlerin Paris'teki zirvesine İngiltere Başbakanı Gordon Brown da katıldı.

Geçen hafta ise İngiltere, Euro bölgesini oluşturan 15 Avrupa Birliği üyesinin dün üzerinde anlaştığına benzer bir plan açıklamıştı.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Euro bölgesini oluşturan 15 Avrupa Birliği üyesinin eş güdüm içinde attıkları adımların, önümüzdeki birkaç gün içinde bankacılık sisteminde güveni yeniden tesis edeceğine inandığını söyledi.

(Kaynak: BBC Turkish | 13.10.2008)

GÜNDEM