BASINDAN YAZILAR
Felaket tellalları KOBİ'leri vurdu - MuhasebeTR

Felaket tellalları KOBİ'leri vurdu

KOBİDER Başkanı Özgenç, iş dünyası temsilcilerinin olumsuz tablo sergilemelerinin bankaların da kriz düşüncesiyle telaşa kapılıp verdikleri kredileri geri istemelerine neden olduğunu söyledi.

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, "Küresel finans krizi nedeniyle KOBİ'lerin yeniden kredi bulmaları bir yana, bankalar bazı işletmelerden kredilerini erken kapamaları için talepte bulunmaya başladı bile" dedi. Özgenç, ABD'de başlayan küresel finans krizinin etkilerinin ülkemizde de kısmen hissedilmesi ile iş dünyası temsilcilerinin de olumsuz tablo sergilemelerinin yanında bazı bankaların da kriz düşüncesiyle telaşa kapılıp verdikleri kredileri geri istemelerinin KOBİ'leri derinden etkilediğini ifade etti.

2008 DURGUN GEÇİYOR

Sektör temsilcilerinden gelen olumsuz haberlerin piyasalarda moralleri her geçen gün biraz daha bozduğunu belirten Özgenç, "Piyasalarda ve bazı sektörlerde bir olum-suzluk yaşandığı kesin ama bunu olduğundan fazla büyütüp felaket tellallığı yapmanın da gereği yok. Ayrıca ateşe de körükle koşmanın ülke ekonomisine zararı olacağı da iyi düşünülmeli" diye konuştu. AK Parti hakkında açılan kapatma davasının piyasaları germesi nedeniyle önemli bir daralma yaşandığını ve bu nedenle 2008'in durgun geçtiğini anlatan Özgenç, şunları kaydetti:

ERKEN ÖDEME BASKISI VAR

"KOBİ'lerin yeniden kredi bulmaları bir yana, bankalar bazı işletmelerden kredilerini erken kapamaları için talepte bulunmaya başladı bile. Yani bankalar riskli gördükleri bazı sektörler ve şirketlerden kredileri erken kapatmasını talep ediyorlar. İşletmelerin bilançosunun bozulduğunu gören bankaların, (okunmakta zorluk çekilen metrelerce uzunlukta ve tamamen banka lehine olan sözleşmelerinde) belirtilen madde gereğiyle kredi ödemelerini vadesinden daha önce talep edebiliyorlar."

 

Şirketleri kısa vadeli dış borç telaşı sardı

Kısa vadeli 28 milyar dolarlık dış borç ödemesi bulunan özel sektörün kulağı, döviz piyasalarında. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'ne (MÜSİAD) göre ülkenin bütün katmanları arasında dayanışmaya ihtiyaç duyulan bir dönemden geçiliyor. Krizin reel sektörü etkilemesinin asıl sebebinin belirsizlik ortamı olduğunu ifade eden derneğin başkanı Ömer Cihad Vardan, "İnsanlar önünde ne olacağını bilmediğinden harcama yapmaktan ve mevcut imkanlarını kullanmaktan çekiniyor. Bu durum olayı biraz daha derinleştiriyor." diyor. MÜSİAD'ın eski Başkanı Ömer Bolat da, şirketlere nakit parada kalmalarını tavsiye ediyor.

 

 

 

(Yeni Şafak Gazetesi | 13.10.2008)

GÜNDEM