BASINDAN YAZILAR
Pierre Lellouche'tan AB üyeliğini önce kendi içinizde tartışmalısınız mesajı - MuhasebeTR

Pierre Lellouche'tan AB üyeliğini önce kendi içinizde tartışmalısınız mesajı

5 Boğaziçi Konferansı'na katılan; Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin Türkiye Danışmanı Pierre Lellouche düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Lellouche, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin tartışma ortamının yaratılmasının Avrupa'nın değil, Türkiye'nin bir meselesi olduğunu ve nüfusunun büyük bir bölümünün kendini Doğulu hissettiği, buna rağmen Batı değerlerini özümsemeye çalışan bu toplumun tam olarak ne istediğini açıkçası tartışması gerektiğini söyledi.

Gül'ün Ermenistan ziyaretinden de övgüyle bahseden Lellouche, Türkiye'nin çevre ülkelerle iyi iletişim kurmasının hem kendisine hem de Birliğe üyelik sürecine olumlu katkıda bulunacaktır, dedi.

Birliğin hem Gürcistan krizinde hem de küresel finans krizi karşısında ortak bir takınmada başarı gösterememesine ilişkin soruya, Birliğin hem derinleşme hem de genişleme açısından zor bir dönemden geçtiğini, zamanla ortak tutum konusunda da başarı sağlanacağına inandığını söyleyerek yanıt verdi. 

Türkiye’nin AB üyeliği konusunda Sarkozy’nin görüşlerini hiçbir zaman paylaşmadığını da belirten Lellouche, "Sarkozy’nin kendisi de bunu biliyor. Türkiye’ye karşı nazik olmamız gerektiğini ve Türkiye’nin AB’ye adaptasyonunun Fransa’nın ulusal çıkarlarına uygun olduğunu her zaman söyledim" dedi.

(Kaynak: euractiv.com.tr | 13.10.2008)

GÜNDEM