BASINDAN YAZILAR
Deprem Bölgesinde İşbaşı Eğitimleri - MuhasebeTR

Deprem Bölgesinde İşbaşı Eğitimleri

İŞKUR'a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim kazanmalarını sağlamak ve istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla işbaşı eğitim programı düzenlenmektedir.

Bilindiği gibi İŞKUR tarafından düzenlenmekte olan işbaşı eğitim programlarında; program açılışları, aylık kontroller ve yeniden yararlanma halinde işverenler tarafından bildirilen prim gün sayısı esas alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle işgücü piyasasının arz yönünün diğer illere kıyasla görece olumsuz etkilendiği ifade edilmektedir.

İşgücü piyasasının arz yönünün depremden olumsuz etkilendiği başta Adıyaman olmak üzere bazı illerde düzenlenen işbaşı eğitim programı hakkında hazırlanmaktadır.

Dolayısıyla Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde söz konusu hesaplama usulü ile program düzenlememesi nedeniyle nitelikli işgücünün hızlıca yetiştirilebilmesine katkı sağlamak amacıyla işbaşı eğitim programlarında değişikliğe gidilmiştir.

Bu bağlamda program açılışları, aylık kontroller ve yeniden yararlanma halinde prim gün sayısı baz alınarak yapılan hesaplama usulü değiştirilmiş ve doğrudan sigortalı sayısı esas alınarak hesaplama yapılmasına imkan sağlanmıştır.

İşbaşı Eğitim Programlarından Yararlanma Şartları:

· İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak,

· 15 yaşını tamamlamış olmak,

· İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak,

· Emekli olmamak,

· Programa başladığı tarihten önceki bir yıl içerisinde program düzenlenecek işverene ait vergi numarası altında yer alan işyerlerinde sigortalı olmamak,

· Kurumca aynı meslekte düzenlenen kurs/programı tamamlamamış olmak,

· Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak,

· İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak şartlarının sağlanması gerekmektedir.

İlgili işbaşı eğitim programlarının uygulama tarihi başlangıçta 09.05.2023 - 31.07.2023 olarak belirlenmiş olmasına karşın, gelinen aşamada ilgili illerdeki ihtiyaç nedeniyle 31.12.2024 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

İŞKUR tarafından düzenlenmekte olan işbaşı eğitim programlarında; program açılışları, aylık kontroller ve yeniden yararlanma halinde işverenler tarafından bildirilen prim gün sayısı esas alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Ancak Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle işgücü piyasasının arz yönünün diğer illere kıyasla görece olumsuz etkilendiği Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde söz konusu hesaplama usulü ile program düzenlememesi nedeniyle nitelikli işgücünün ivedilikle yetiştirilebilmesine katkı sağlamak amacıyla işbaşı eğitim programlarında değişikliğe gidilerek program açılışları, aylık kontroller ve yeniden yararlanma halinde prim gün sayısı baz alınarak yapılan hesaplama usulü değiştirilmiş ve doğrudan sigortalı sayısı esas alınarak hesaplama yapılmasına imkan sağlanmıştır.

İlgili programların uygulama tarihi başlangıçta 09.05.2023 - 31.07.2023 olarak belirlenmiş olup gelinen aşamada Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerindeki ihtiyaca binaen 31.12.2024 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerimizde nitelikli işgücünün hızlıca yetiştirilebilmesine katkı sağlamak amacıyla işbaşı eğitim programlarının açılmasından dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Işıkhan'a teşekkür ediyorum.

(Kaynak: Resul Kurt / Star Gazetesi | 11.08.2023)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM