BASINDAN YAZILAR
Stajyer Ücretlerinde Son Durum - MuhasebeTR

Stajyer Ücretlerinde Son Durum

Stajyer ücretleri ve stajyer çalıştıran işletmelere verilecek destek tutarları hakkında 05.01.2022 tarih ve 31710 sayılı Resmî Gazete'de 5063 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı yayınlamıştı.

Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin ücretleri, aynı zamanda devlet katkısı ödemelerinin süresi hakkında düzenlemeler şu şekildedir:

· 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'na göre, aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere yapılacak ödemeler asgari ücretin net tutarının %30'undan az olamayacağına dair karar alınmıştır.

· Kalfalık yeterliğini kazanan mesleki eğitim merkezi son sınıf öğrencilerine yapılacak ödemeler brüt asgari ücretin %50'sinden az olamayacaktır.

Mesleki eğitim merkezi programı dışındaki okul ve kurumlarda öğrenim gören öğrencilere ödenebilecek en az ücretin belirli bir kısmı işverenlere destek olarak devletçe karşılanmaktadır.

Buna göre, yirmiden az personel çalıştıran işletmeler için ödenen ücretin üçte ikisi, yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için ödenen ücretin üçte biri; mesleki eğitim merkezi programına devam eden öğrencilere ödenen ücretin ise tamamı işverenlere destek olarak ödenecektir. Söz konusu teşvik stajyer istihdamını özendirmesi açısından işverenlere ödenmektedir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 01.07.2023-31.12.2023 döneminde uygulanacak asgari ücreti belirlemiş bulunmaktadır. Asgari Ücret Tespit Komisyonun oy çokluğu ile almış olduğu kararla tüm yaş grupları için tek bir asgari ücret olarak belirlenmiştir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından 2023 yılı Temmuz ayından itibaren asgari ücret brüt 13.414,50 TL, net 11.402,33 TL olarak belirlemiştir. 2023 yılı Ocak ayına göre Yüzde 34,04 oranında artış yapılmıştır. Yapılan yeni artış sonrası minimum stajyer ücret seviyeleri aşağıda yer alan tablodaki gibi olacaktır:

(Kaynak: Resul Kurt / Star Gazetesi | 04.07.2023)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM