BASINDAN YAZILAR
Prim affı çıkmasaydı, ömrümün sonuna kadar emekli olamayacaktım - MuhasebeTR

Prim affı çıkmasaydı, ömrümün sonuna kadar emekli olamayacaktım

Emekliliği hak ettiği halde prim borcu sebebiyle aylık alamayan 35 bin 160 kişi, banka kredisi ile emekli oldu.
 

Bunlardan biri de Ankara Siteler'de mobilyacılık yapan Seyfettin Özçınar. İşleri kötü gittiği için Bağ-Kur primlerini ödeyemeyen Özçınar'ın borcu 20 bin YTL'yi bulmuştu. Emekliliği artık 'hayal' bile edemeyen 48 yaşındaki esnafın imdadına prim affı uygulaması yetişti. Derhal Bağ-Kur'a müracaat eden Özçınar, banka kredisiyle tüm borcunu kapattı. Böylece emeklilik hakkı kazandı. Gelecek aydan itibaren 533 YTL emekli aylığı bağlanacak. Banka, kredi taksitlerini ise aylığından kesecek. Kredi sayesinde hem birikmiş borcundan kurtulduğunu, hem emeklilik hakkını elde ettiğini hem de sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başladığını dile getiren Özçınar, sevincini, "Belki de ömrümün sonuna kadar hiç emekli olamayacaktım." sözüyle ifade ediyor.

Hükümetin 28 Mayıs'ta çıkardığı prim affı, en çok birikmiş borcu sebebiyle emekli olamayan Bağ-Kur'lulara yaradı. Halkbank, aftan yararlanarak emekli olmak isteyenlere, 60 aya kadar vadeli kredi kullandırdı. Bağ-Kur'lunun bağlanacak emekli maaşı ise kredi teminatı olarak kabul ediliyor. Banka, verdiği kredinin ödemelerini, esnafa bağlanacak emekli aylığından kesecek. Böylece kredinin geri ödenmeme riski ortadan kalkacak. Banka kredisiyle emeklilik hakkı kazananlar, sağlık yardımlarından da derhal yararlanmaya başladı.

Avantajlarına rağmen Bağ-Kur borçlularının prim affına ilgisi beklenenin altında kaldı. Kredi kullanarak emekli olabilecek durumda 178 bin kişi bulunuyordu. Af uygulamasının sona erdiği 8 Eylül 2008'e kadar 35 bin 160 kişi başvurdu. Bu süre zarfında müracaat edenler, ekim sonuna kadar Halk Bankası'ndan kredi kullanabilecek. Başvuruların beklentilerin altında kalmasının en önemli sebebi olarak Halk Bankası ile anlaşmanın geç yapılması gösteriliyor. Prim affı 28 Mayıs'ta başlamıştı. Ancak Halkbank ile anlaşma, 21 Temmuz'da sağlanabildi. 2006'da çıkarılan prim affında da Bağ-Kur prim borcunu ödeyemediği için emekli olamayan 55 bin kişi, Ziraat Bankası'nın kredisi ile emeklilik hakkı kazanmıştı. Ziraat, bu kapsamda 505 milyon YTL kredi kullandırmıştı. Talebin beklenenin altında kalmasında, sadece Halk Bankası ile anlaşılmasının da etkisi olduğu belirtiliyor. Ziraat Bankası da Bağ-Kur'lulara prim borcu kredisi kullandırmak istemiş, ancak Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşma sağlanamamıştı.

Halkbank sayesinde SGK'nın kasasına 525 milyon YTL girdi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Halk Bankası kredisi ile borcunu kapatan Bağ-Kur borçlularından 525 milyon yeni lira gelir elde etti. Halk Bankası'ndan prim borcu kredisi kullanarak emekli olanlara, en düşük 533 YTL maaş bağlandı. Bu kişilerin maaşlarının bir kısmı, borçlarına karşılık banka tarafından kesilirken kalan kısmı kendilerine ödenecek. Uygulama ile vatandaş prim borcunu ödeyerek emekli olurken, devlet de birikmiş alacaklarını tahsil etmiş oldu. Banka ise geri dönüşü garanti kredi kullandırdı.

(Zaman Gazetesi | 06.10.2008)

GÜNDEM