BASINDAN YAZILAR
Gelirinden fazla harcayana ne olur? / Kazım Yılmaz - MuhasebeTR

Gelirinden fazla harcayana ne olur? / Kazım Yılmaz

Dün gazetelerde

yeni Gelir Vergisi Yasa Tasarısı'nda yer alan uygulamaları okudunuz. En öne çıkanı, gelirinden fazla harcayana hesap sorulacağı idi.
2006 yılında Hesap Uzmanları Kurulu bankalarda dolaşan yüksek tutarlı paraları incelemeye aldı. 2007 yılı Ocak ayında bu incelemelerin sonuçları açıklandı. Aynı tarihlerde, Meclis'te Gelir Vergisi Yasası'nda değişiklik yapan bir tasarı vardı. O tasarı yasalaşmadı. Onun yerine şimdi yasa tümüyle yeniden yazılıyor.
27.01.2007 tarihinde konu ile ilgili olarak özetle şunları yazmışım: "Meclis'teki Gelir Vergisi Kanunu değişiklik tasarısında yine paranın kaynağının sorulması yok. Ne var? Adam parayı harcayacak, devlet tespit edecek, sonra açıklamak için bildirim isteyecek, bildirimi uygun görülmeyenin harcaması hakkında işlem yapılacak. Sonuç doğurmayacağı belli, fakat değişik şekillerde özel amaçlarla kullanılmaya yol açılabilecek bir yöntem." "Kaynak sorgulamak yasak olduğu halde, bu yoldan giderek 34.7 milyon YTL vergi alınmış. İncelemelerin bir kısmı halen devam ediyor. Onlar da sonuçlandığında rakam daha da yükselecek. Öyle ise halen neden kaynağı sormak yerine dolambaçlı yollardan gidiliyor, anlamak mümkün değil." "Eskiden servet bildirimi vardı. Artık ona da gerek yok. Malları da, paraları da saptamak çok zor değil. Saptanan servetin kaynağını sorgulamak için dolambaçlı yollara gitmeye de gerek yok. Kaynağını sor, vergiyi al. Çok kolay." O zaman da yazmıştım, şimdi de söylüyorum: Servetin kaynak sorgulaması yapılmaz, yapamazlar!

(Takvim Gazetesi | 20.09.2008)

GÜNDEM