BASINDAN YAZILAR
İşveren SGK Temsilciliğinden Nasıl Faydalanacak? - MuhasebeTR

İşveren SGK Temsilciliğinden Nasıl Faydalanacak?

SGK, özel sektör işverenlerinin talep ve başvurularının öncelikle ele alınması, işlemlerinin hızlıca sonuçlandırılması amacıyla 16 Mayıs’ta ‘SGK işveren temsilcisi’ uygulamasını başlatıyor. İlk etapta İzmir ve Gaziantep’te pilot olarak yürütülecek uygulamaya diğer iller de dahil edilecek.
 
Gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun günümüzde bütün ülke ekonomilerinin en başta gelen sorununu, istihdamın artırılarak işsizliğin azaltılması teşkil ediyor. Ülkemizde istihdamın artırılmasına yönelik bir yandan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aracılığıyla 20’yi aşkın teşvik ve destek sağlanırken, diğer yandan da özellikle işverenleri hem zaman hem maliyet açısından sıkıntıya sokan formalitelerin azaltılması yoluna gidiliyor. Bu bağlamda çok sayıda işyeri iş ve işlemleri, elektronik ortamda yapılır hale getirildi, bürokrasi ve kırtasiyecilik en aza indirilmeye çalışıldı.
 
SGK, şimdi de işyerinde çalıştırılan ve bildirimi yapılan sigortalı sayısına göre belirleyeceği özel sektör işverenlerinin talep ve başvurularının öncelikle ele alınması, iş süreçlerinin kısaltılması, yapılması gereken iş ve işlemlerin yakın takip edilerek hızlıca sonuçlandırılması amacıyla ünitelerinde görev yapan personel arasından ‘SGK işveren temsilcisi’ uygulamasına geçecek. Çok sayıda okurumuzun konuyla ilgili merak ettiği hususlar bu yazımızda açıklandı.
 
PİLOT UYGULAMA BU AY BAŞLIYOR
 
SGK işveren temsilcisi uygulamasına, 16 Mayıs 2022 tarihinden itibaren ilk olarak İzmir ve Gaziantep Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinde başlanacak. Ardından pilot illerdeki sonuca göre diğer illerimiz de bu uygulamaya dahil edilecek.
 
Buna göre, öncelikle belirlenen il müdürlüklerinden başlanılmak üzere, SGK tarafından belirlenen SGK işveren temsilcisi görevlendirilecek özel sektör işyerlerinin listesi ile uygulamaya ilişkin usul ve esaslar dikkate alınarak, gerekli personel görevlendirmelerine başlanılacak.
 
UYGULAMAYA İLİŞKİN ESASLAR
 
SGK işveren temsilcisi uygulaması, şimdilik sadece SGK’nın taşra teşkilatı nezdinde yürütülecek. Bu meyanda belirlenecek işverenlere taşra teşkilatı nezdindeki işlem ve başvurularında, taleplerinin alınması ve sonuçlandırılması ile uygulamada birlikteliğin sağlanması amacıyla belirli kural ve esaslar öngörüldü. Buna göre SGK’nın işveren temsilcisi görevlendirilmesi ile ilgili olarak;
 
* SGK işveren temsilcisi uygulamasına dahil olan işyerleri istihdam ettikleri sigortalı sayılarına göre belirleniyor.
 
* Belirlenen işyerlerine/işverenlere sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkez müdürlükleri tarafından SGK işveren temsilcisi’ görevlen-dirilecek.
 
* SGK işveren temsilcisi, 1 asil ve 1 yedek olmak üzere; memur, şef ve yönetici olarak belirlenecek ve belirlenen kişilere ilişkin ad-soyad, unvan, e-posta adresi, işyeri telefon numarası ve görevlendirilen kişinin temsil durumunu (asil, yedek) belirten bilgiler, sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkez müdürlüğünce ilgili işverene bildirilecek.
 
* SGK işveren temsilcisi olarak görevlendirilmesi yapılan personele ilişkin bilgiler ve diğer esasların sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkez müdürlüğüne ait kurumsal e-posta adresi üzerinden ilgili işyeri işverenlerine bildirilmesinde, SGK tarafından hazırlanan form kullanılacak. Bu yeni uygulamanın başarıya ulaşarak tüm işveren ve çalışanlara teşmil edilerek yaygınlaştırılmasını umuyorum.
 
İŞLEMLER E-POSTAYLA YAPILACAK
 
SGK işveren temsilcisi olarak belirlenen personele yapılacak başvurular, e-posta yoluyla gerçekleştirilecek. İşveren tarafından yapılan başvuru için asil memur, asil memurun olmaması durumunda yedek memur tarafından gerçekleştirilecek işlem, e-posta yoluyla şef ve yönetici temsilciye iletilecek. Şef ve yönetici temsilcinin onayı sonrasında gerçekleştirilen işlem, ilgili memur tarafından kendisine ait kurumsal e-posta adresi üzerinden işverenin e-posta adresine gönderilecek. İşveren tarafından varsa başvuruya ilişkin belgeler e-posta ekine eklenecek, başvurunun gerçekleştirilmesi için belgelerin aslının gerekli olması halinde ise bunların SGK’ya gönderilmesi e-posta yoluyla işverenden istenilecek. Başvurunun e-posta ile çözümlenmesinin mümkün olmadığı durumlarda, başvuru sahibi SGK’ya davet edilerek, talebine ilişkin işlemlerin zaman kaybı yaşanmadan sonuçlandırılmasına çalışılacak. Son olarak, SGK işveren temsilcisine yapılacak başvuruların, sadece temsilci görevlendirilecek işyerlerine ilişkin olduğunun altını çizelim.

(Kaynak: İsa Karakaş / İto Haber | 16.05.2022)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Vergi Affı Rehberi (300 Soru - Cevap) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.GÜNDEM