BASINDAN YAZILAR
Hem Eşinden Hem Babasından Emekli Aylık Alınabilir Mi? - MuhasebeTR

Hem Eşinden Hem Babasından Emekli Aylık Alınabilir Mi?

Değerli okurlar, bugün sizlerden gelen ve epey biriken soruların bir bölümüne cevaplar vereceğim.

KIZ KARDEŞİM HEM EŞİNDEN HEM BABASINDAN AYLIK ALABİLİR Mİ?

Mustafa Bey, kız kardeşim 22 yıl önce babamızın ölümü nedeniyle Bağ-Kur’dan aylık alıyordu. Sonra evlendi, maaşı kesildi. Eşi sigortalıydı ve iki yıl önce vefat etti, ondan dul aylığı alıyor. Acaba babadan daha önce aldığı aylığı da alabilir mi?
İsmail Bey, eş veya ana-babanın her ikisinin ya da en az birisinin ölümü 1 Ekim 2008 tarihinden önce gerçekleşmiş olup, 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölüm (dul/yetim) aylığı bağlanmış ise bağlanan bu aylık hak sahipliğinin daha sonra sona ermesi nedeniyle durdurulmuş olsa bile, eş ve ana-babanın sigortalılık statülerinin aynı olmaması şartıyla 5510 sayılı Kanun’un geçici 1. maddesi hükmü gereği iki aylık almak mümkündür. Kardeşiniz herhangi bir sigortalılık kapsamında çalışmıyorsa veya kendi çalışmasına bağlı olarak emekli aylığı almıyorsa, 1 Ekim 2008 tarihinden önce vefat eden Bağ-Kur’lu babasından dolayı 1 Ekim 2008 tarihinden önce hak sahibi olarak aylık aldığından, evliliği nedeniyle kesilen bu aylığının, SSK’lı eşinin vefatı üzerine yeniden bağlanması mümkün. SGK’ya başvurması halinde hem SSK’lı eşinden hem de Bağ-Kur’lu babasından aylık alabilir.

İSMAİL METE

ASKERLİĞİN 6 AYINI BORÇLANMANIZ YETERLİ

10 Ocak 1971 doğumluyum. 17 Kasım 1994’te Bağ-Kur girişim var. 1 Temmuz 1996’da SSK’ya geçtim. Ve bu tarihten sonra aralıksız olarak çalıştım. Ve hâlâ çalışıyorum. Hangi tarihte emekli olabilirim?
Salih Bey, 5750 günden fazla prim ödemeniz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de, 55 yaşınızı dolduracağınız 10 Ocak 2026’da emekli olabilirsiniz. Askerliğinizin 6 ayını borçlanmanız halinde, 54 yaşınızı dolduracağınız 10 Ocak 2025 tarihinde de emekli olmanız da mümkün.

SALİH BOZ

16 YAŞINDA BAŞLAYAN SSK, EMEKLİLİĞE SORUN OLUŞTURMAZ

20 Kasım 1973 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1 Kasım 1989’dur. Okuldan staj falan değil. Normal çalışma. İleride emeklilik işlemlerimde 16 yaşındaki sigortam kabul oluyor mu? SGK’ya sordum, 18 yaş başlangıç sayılacak dedi. Bu şartlarda ne zaman emekli olurum?
Sedat Bey, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5450 gün prim ödeme ve 51 yaş şartlarına tabisiniz. Toplam 5450 gün prim ödemeniz şartıyla 51 yaşınızı dolduracağınız 20 Kasım 2024’te emekli olabilirsiniz. Sigortanızın 16 yaşında başlaması sorun oluşturmuyor. Şöyle ki, emekli olma şartlarınız 16 yaşındaki başlangıç tarihiniz olan 1 Kasım 1989’a göre belirleniyor. Ancak 25 yıllık sigortalılık süresini doldurup doldurmadığınızın hesabında sigorta başlangıç tarihi olarak 18 yaşı doldurduğunuz 20 Kasım 1991 tarihi dikkate alınır. Bu tarihe göre 25 yıllık sigortalılık süresini emekli olacağınız 55 yaştan önce 20 Kasım 2016’da doldurduğunuzdan, sigortanızın 16 yaşında başlaması sorun oluşturmuyor.

SEDAT KOVAN

460 GÜN ASKERLİK ÖDEMESİ İLE 2025’TE EMEKLİ OLURSUNUZ

Mustafa Bey, 5 Aralık 1971 doğumluyum.1 Eylül 1995 SSK girişimle toplam 7170 gün prim ödemem var. Askerliğimi 1992’de yaptım. Ne zaman emekli olabilirim?
İbrahim Bey, askerlik sürenizden 460 gün borçlanmanız halinde, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5675 gün prim ödeme ve 54 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de, 54 yaşınızı dolduracağınız 5 Ağustos 2025’de emekli olabilirsiniz.

İBRAHİM GÜNEŞ

BAĞ-KUR’DAN 58, SSK’DAN 57 YAŞINDA EMEKLİ OLABİLİRSİNİZ

Mustafa Bey, 4 Nisan 1972 doğumluyum. 9 Mayıs 2000’deki SSK girişimle 583 gün prim ödemem var. 26 Mart 2003’ten beri Bağ-Kur’luyum. Hâlâ Bağ-Kur’a prim ödüyorum. Askerliğimi 1993 ve 1994 yılları arasında yaptım. Acaba ne zaman emekli olabilirim?
Erdal Bey, askerliğinizi borçlanmanız halinde, Bağ-Kur’da yaş haddinden emekli olmak için; 5400 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, 58 yaşınızı dolduracağınız 4 Nisan 2030’da emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi borçlanıp, sigortalı bir işte çalışarak SSK’ya 1260 gün prim ödemeniz halinde, SSK’da emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi olursunuz. Ve 1260 günden sonra faaliyetine son verip prim ödemeseniz de, 57 yaşınızı dolduracağınız 4 Nisan 2029’da SSK’dan emekli olabilirsiniz.

ERDAL SAĞLAM

ASKERLİK BORÇLANMASI EMEKLİLİK YAŞINI GERİ ÇEKER Mİ?

Mustafa Bey, 17 Aralık 1986 doğumluyum. 30 Kasım 2011 tarihinde askerliğim yedek subay olarak başladı (12 ay) ve 30 Kasım 2012 tarihinde terhis oldum. 19 Şubat 2013 tarihinde sigortalı olarak işe başladım ve kesintisiz olarak aynı işyerinde çalışmaya devam ettim. Askerlik borçlanması yapmasam kaç yaşında emekli olacağım? Askerlik borçlanması yaparak emeklilik tarihimi ve yaşımı erkene çekebilir miyim? Erkene çekecekse, 3 ay boyunca acemilik döneminde Emekli Sandığı’na prim yatmadığı için kaç gün askerlik borçlanması yapsam yeterli olacak? Yedek subaylığın son 9 ayı boyunca Emekli Sandığı’na yatan primleri SGK’ma nasıl işletebilirim?

Fatih Bey, askerlik borçlanması, ilk defa 30 Nisan 2008 tarihinden sonra sigortalı olanların emeklilik yaşını bazı istisnai durumlar haricinde etkilemiyor. Zira bu tarihten sonra sigortalı olanlar için sigortalılık süresi şartı kaldırıldı. Emeklilik için sadece prim günü ve yaş şartı aranıyor. Ancak 4/a (SSK) sigortalıları açısından, ilk defa sigortalı olunan tarihten önce yapılan askerlikle ilgili borçlanmanın, sigorta başlangıcını 1 Mayıs 2008 öncesine götürmesi halinde 4500 prim günü, 25 yıl sigortalılık süresi ve 60 yaş şartlarıyla emekli olmak mümkün olabiliyor. Bu bağlamda, üç aylık yedek subay okulu dönemini borçlanmanız, emeklilik şartlarınızı değiştirmiyor. 4/a statüsünden emeklilik için 7200 prim günü şartına tabisiniz. 7200 prim gününü 1 Ocak 2036 tarihine kadar tamamlamanız halinde, 60 yaşınızı dolduracağınız 17 Aralık 2046 tarihinde emekli olmaya hak kazanırsınız. 7200 prim gününü 1 Ocak 2036 ila 31 Aralık 2037 tarihleri arasında tamamlamanız durumunda ise emeklilik yaşınız 61 olur. Ayrıca 4900 prim günüyle 63 yaşınızı doldurduğunuzda yaştan emekli olma hakkınız da var. Yedek subaylık dönemine ilişkin Emekli Sandığı’na tabi hizmet süreniz için bir şey yapmanız gerekmiyor. Emekli Sandığı’na tabi hizmet süreniz SGK tarafından diğer hizmetlerinizle birleştirilir.

(Kaynak: Mustafa İşcan / Milli Gazetesi | 06.04.2022)

GÜNDEM