BASINDAN YAZILAR
Vergi Konseyi - MuhasebeTR

Vergi Konseyi

Vergi Konseyi üyeleri yeniden belirlendi. Yeni oluşumun hayırlı güzel hizmetlere vesile olmasını temenni ederiz. Vergi Konseyi zaman zaman aktif çalışarak, zaman zaman biraz daha gündem dışında kalarak günümüze kadar geldi. En son geçtiğimiz haftalarda Dr. Gençosman Yaraşlı başkanlığında Vergi Konseyi’nin yeni kadrosu tekrar oluşturuldu. Vergi Konseyi’nin yeni oluşumunda öteden beri olduğu gibi tüm ekonomik kesimlerin temsilcilerinin kendilerine yer bulacağı bir yapı oluşturmaya çalışıldığını ilk bakışta görüyoruz. Bu zaten Vergi Konseyi’nin aktif olarak çalıştığı dönemlerdeki kuruluş ve aktif hale getirilme amaçlarının da başında geliyordu.

İLK DÖNEM VE YASAL STATÜ

Bugünkü anlamda ilk oluşturulduğu ve yasal statüye kavuşturulduğu yıl 2004 yılıydı. O dönemde Vergi Konseyi’nin oluşturulmasındaki temel amaç, Vergi Konseyi aracılığıyla bütün kesimler ekonomiye ilişkin görüş ve önerilerini dile getirebilsinler ve kendi kesimlerine ilişkin sıkıntıları da burada açıklıkla tartışabilsinler, idare de konseyden gelen bu bildirimleri dikkate alarak makro çerçevede değerlendirildiğinde yapılması gerekenleri hayata geçirmeye gayret etsin şeklindeydi. Benim de Gelir İdaresi Başkanı olarak görev yaptığım o dönemde, Vergi Konseyi’nin ilk başkanı Mustafa Uysal ile Vergi Konseyi’nin en aktif ve yararlı çalışmaların yapıldığı dönemi olarak bugüne kadar anılmaya devam ediyordur.

Bugün de yeniden oluşturulan Vergi Konseyi ile bugüne kadar yapılmış olan çalışmaların yanında yapılacak çalışmalarla geliştirilip olgunlaştırılan raporlar ile kuruluş amacına uygun yeni bir dönem olmasını ümit ve temenni ediyoruz. Bu çerçevede yeni başkan Gençosman Yaraşlı ve Vergi Konseyi’nin yeni üyelerine başarılar temenni ediyoruz.

SADECE KAPSAMLI REFORM HAZIRLIKLARI DEĞİL PROBLEM ÇÖZÜCÜLÜK

Bu arada Vergi Konseyi’ne naçizane geçmiş dönem tecrübemize istinaden köklü reform hedefine dönük çalışmalar yanında, zaman içerisinde ekonomik gidişata ve ülkenin mevcut koşullarında doğru olmayan bazı arızalı düzenlemelerin ve acil hale gelmiş problemlerin hızlı çözümü noktasında da aksiyon alarak idareye destek olması yararlı olacaktır. Bu konuda daha önce bu köşede dile getirdiğimiz ve içerisinde bulunduğumuz dönemde özellikle tasarruf açığı olan ülke ve ekonomi olma durumumuz dikkate alındığında sisteme sonradan monte edilen finansal gider kısıtlaması ve binek otomobil gider kısıtlaması gibi bize göre bir hayli demode sayılan uygulamaların kaldırılması noktasında katkıları olursa memleket açısından önemli bir iş başarmış olabilirler. Elbette bunun yanında hem gelecek vizyonuyla vergi sistemimizde, hatta daha öteye ekonomi sistemimizde nasıl bir yol haritası çıkılması noktasında da Vergi Konseyi’nin sağlayacağı katkılar olacaktır. Yeter ki, konsey aktif olarak çalıştırılsın ve bir kısmı geçen dönemlerden de hazırlanmış olan çalışmalar dikkatle değerlendirilerek yeniden ele alınsın.

Konseyin yeni üyeleri arasında bir kısmı önceki dönemlerde de görev yapmış tecrübe ve bilgi birikimine sahip isimlerin yer alıyor olması, yapılacak çalışmalar konusunda bizi daha ümitvar hale getiriyor. Umarız verimli bir dönem olur ve vergi sistemi ve ülke ekonomisi bakımından yararlı çalışmalar bu dönemde hayata geçirilebilir. Bu çerçevede yeni başkan ve Vergi Konseyi’ne tekrar çalışmalarında başarılar diliyoruz.

(Kaynak: Osman Arıoğlu / İto Haber | 01.11.2021)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM