BASINDAN YAZILAR
Emekliye de mirasçıya da KEY var / Ali Tezel - MuhasebeTR

Emekliye de mirasçıya da KEY var / Ali Tezel

 

 

Mirasçıya da KEY var

1986 yılında kanunlaşan ve 1987 yılı ocak ayında başlayan “3320 sayılı Memurlar Ve İşçiler İle Bunların Emeklilerine Konut Edindirme Yardımı Yapılması Hakkında Kanunu”nun 1’inci maddesine göre;

 

 

 • T.C. Emekli Sandığı’ndan emekli, adi malullük ve vazife malullüğü aylığı almakta olanların kendilerine,
   
 • 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu ile aynı Kanun’un Geçici 20’nci maddesine tabi ve 991 sayılı Kanun ile Sosyal Sigortalar Kurumu’na devredilen sandıklar mevzuatına göre yaşlılık veya malullük aylığı bağlanmış bulunanlara,konut edindirme yardımı yapılmıştır.

  1-Vefat eden emeklilerin yakınlarına da KEY var

  1987-1995 arasında hüküm süren KEY sadece çalışanlara işverenlerince verilmedi, emekliler için de devlet KEY ödemesi yaptı. Yani, T.C. kurulduğu günden sonra emekli olan ve 1987 ile 1995 arasındaki yılları emekli olarak geçirenlere KEY ödeneceği gibi bunlardan 1987 yılı ve sonrasında vefat edenlerin ise geride kalan mirasçıları da KEY alabilir.

  2-T.C. numarasını ve KEY’i bulun, parayı alın

  Bir başka yanlış bilgi ise geçmiş yıllarda vefat edenlerin T.C. (vatandaşlık) numarası olmadığıdır, herkesin ölmüş-ölmemiş herkesin bir vatandaşlık numarası var. Bu nedenle 1987 ve daha sonraki yıllarda vefat etmiş emekli yakınlarınız varsa http://tckimlik.nvi.gov.tr web sayfasından vatandaşlık (T.C.) numarasını bulun.

  www.keyodemeleri.com sayfasından da adlarına KEY ödemesi var mı diye kontrol edin, varsa veraset (ölüm) ilamı ile mirasçıları gidip KEY paralarını alabilirler.

  3-KEY’i çıkmayan emekliler ve yakınları itiraz etsin

  KEY ödemesi web sayfasında vatandaşlık numarası ile isimleri çıkmayan emekliler ile vefat etmiş emeklilerin mirasçıları gidip 27 Ekim 2008 gününe kadar mutlaka itiraz etsinler. Emekliler ve yakınları için itirazlarda itiraz dilekçesi ekine belge konmasına da gerek yok. İtirazlarınızı da SSK, Bağ-Kur ve T.C. Emekli Sandığı yerine kurulan SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) İl Müdürlüklerine yapacaksınız.

  4-Sonuç...

  Gördüğünüz üzere ister SSK’dan, ister Emekli Sandıkları’ndan emekli olanların adlarına da Emlak Bankası’na KEY ödemesi yapılmıştır. Bunlardan halen yaşayan emekliler gidip paralarını Ziraat Bankası’ndan alabilirler, adlarına KEY çıkmamış ise itiraz da edebilirler. Öte yandan, emeklilerden vefat etmiş olanlar varsa onlar da mirasçı olarak KEY parası alabilirler.

  Vefat eden emeklilerin yakınları aldıkları, veraset (ölüm) ilamıyla, mirasçı sıfatıyla bankaya gidip gönül rahatlığıyla KEY paralarını alabilirler.

(Akşam Gazetesi | 06.08.2008)

GÜNDEM