BASINDAN YAZILAR
Doğal Afet Nedeniyle Hangi İşverenlerin SGK Prim Borcu Ertelenecek? - MuhasebeTR

Doğal Afet Nedeniyle Hangi İşverenlerin SGK Prim Borcu Ertelenecek?

Ülkemiz son birkaç gündür doğal afetlerle karşı karşıya. Küresel ısınma nedeniyle değişen iklim koşullarının bir sonucu olan doğal afetlerden bir çok işveren de zarar gördü.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Artvin, Rize ve Düzce illerimizde meydana gelen sel felaketi sonucu can kayıpları ve önemli ölçüde maddi kayıplar yaşandı.

Yine hali hazırda 35 ilimizde 129 yangın olayına maruz kaldık ve 122'si kontrol altına alındı. Ağırlıklı olarak Antalya, Mersin, Isparta, Denizli, Muğla, Adana ve Osmaniye illerimizde yaşanan yangın afetleri ülke gündemini işgal etmeye devam ediyor. Kahraman ormancılarımız ve itfaiyecilerimiz kısmen devam eden yangınlara 16 uçak, 9 İHA, 52 helikopter, 1 insansız helikopter, 850 arazöz ve su tankeri, 150 iş makinası, 13 Tır, 129 itfaiye aracı, 11 ekskavatör, 57 ambulans, 16 UMKE aracı ile yaklaşık 5.200 personel ve 456 sağlık personeli ile müdahale ediyor.

Maalesef başta İtalya, Yunanistan olmak üzere dünyada bir çok ülkede ciddi yangın vakaları yaşanmasına rağmen sanki sadece Türkiye'de yangın varmış gibi bilgi kirliliği ve sosyal medya üzerinden siyaset mühendisliği operasyonu yaşanıyor.

Türkiye güçlüdür ve bugüne kadar yaşanan olaylarda olduğu gibi bunun da üstesinden gelebilecek kudrettedir.

***

Prim ertelemesi

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 91 inci Maddesi gereğince, yetkili makamlarca genel hayatı etkilediğine dair karar verilen vaka, afet veya mücbir sebep hâllerinde, genel hayatın etkilendiği bölge, il, ilçe veya mahalde doğrudan veya dolaylı olarak zarar gören işverenlerle sigortalı ve hak sahiplerince 5510 sayılı Kanuna göre SGK'ya verilmesi gereken her türlü bilgi ve belge ile yapılması gereken başvuruların, ödenmesi gereken primlerin ve diğer Kurum alacaklarının ödeme sürelerini kanuni sürelere bağlı olmaksızın, genel hayatın etkilendiği bölge, il, ilçe veya mahaldeki şartları ve gelişmeleri göz önünde tutarak belirlemeye ve ertelemeye SGK yetkili kılınmış bulunmaktadır.

***

Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi

Son dönemde ülke genelinde görülen yangınlar nedeniyle de Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile Antalya, Mersin, Muğla, Adana ve Osmaniye illerimizde bazı bölgelerde "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan edilmiş bulunmaktadır. Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi ilan edilen ilçeler şunlardır:

Antalya

Manavgat, Akseki, Alanya, Gündoğmuş, Gazipaşa ilçelerinden yangından etkilenen tüm mahalleler

Muğla

Marmaris, Bodrum, Milas, Köyceğiz ve Seydikemer ilçelerinden yangından etkilenen tüm mahalleler

Mersin

Aydıncık ve Silifke İlçelerinde yangından etkilenen tüm mahalleler

Osmaniye

Merkez ve Kadirli ilçelerinde yangından etkilenen tüm mahalleler

Adana

Aladağ, İmamoğlu, Karaisalı ve Kozan ilçelerinden yangından etkilene tüm mahalleler

Afet Bölgesi ilanı tüm ili kapsamamakta olup yukarıdaki tabloda belirtilen ilçelerin belirtilen mahalleri için söz konusudur. Cumhurbaşkanımız tarafından 30.07.2021 tarihinde yapılan açıklama ile meydana gelen yangın felaketlerinden etkilenen işverenlerle ilgili bir prim ödemesinin ertelenmesi konusunda düzenleme yapılacağı da duyurulmuş bulunmaktadır. Keza Cumhurbaşkanınca yangından zarar gören işveren ve mükelleflerin vergilerinin, SGK primlerinin, esnaf kredi ödemelerinin ve tarım kredi borçlarının erteleneceği, KOSGEB Acil Desteği ve Faizsiz Esnaf Kredisi yöntemi ile zarar görenlerin destekleneceği ifade edilmiş bulunmaktadır.

Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız sayın Prof. Dr. Vedat Bilgin tarafından kamuoyuna yapılan açıklama kapsamında Artvin, Rize ve Düzce illerinin selden etkilenen ilçelerinde ödeme süresi geçmiş prim borçları ile 2021 yılı Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarına ilişkin prim borçlarının son ödeme süresi 31.01.2022 tarihine kadar ertelenmiş bulunmaktadır.

Erteleme kapsamına sadece belirtilen illerin sel felaketi yaşanan ilçelerinde faaliyet gösteren işyerleri girmektedir. SGK'ya olan borçların ertelendiği sürede zamanaşımı işlemez ve ertelenen kısmına gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaz. Ertelenen borçların en geç 31 Ocak 2022 tarihine kadar ödenmesi halinde ise 1 Şubat 2022 tarihinden itibaren gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmaya başlanacak. Kapsama giren işverenlerin bu haktan yararlanmak için ilave başvuru yapmasına gerek yoktur.

(Kaynak: Resul Kurt / Star Gazetesi | 03.08.2021)

GÜNDEM