BASINDAN YAZILAR
Sorularınıza cevaplar... / Erdal Aydın - MuhasebeTR

Sorularınıza cevaplar... / Erdal Aydın

* "KPSS-2006 sonuçlarına göre ön lisans düzeyinden KPSS-2008/3 yerleştirmelerinde bir kamu kuruluşuna yerleştirildim. Aynı sınav sonucunu kullanarak herhangi bir yere tekrar yerleştirilmem mümkün müdür?"
Sevgili okurum. Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar için Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümlerine göre, ÖSYM Başkanlığı'nca gerçekleştirilen merkezi yerleştirme işlemlerinde atanan adayların aynı sınav sonucunu kullanarak tekrar bir merkezi yerleştirme işlemlerine başvurması mümkün bulunmamaktadır. Burada anahtar kelime, merkezi yerleştirme işlemleridir. Yani adaylar merkezi yerleştirme kapsamında olmayan kamu kurum ve kuruluşlarının sınav ilanlarına başvurarak aynı sınav sonucunu kullanabilecektir.
Bu kapsamda ÖSYM Başkanlığı tarafından herhangi bir kamu kurum ve kuruluşuna yerleştirilip ataması yapılan adayların...
* Merkezi yerleştirme kapsamında olmayan kamu kurum ve kuruluşlarına (Adalet Bakanlığı, MSB ve askeri kurumlar, belediyelerin zabıta ve itfaiye memuru alımlarına),
* 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4/B kapsamında yapılan sözleşmeli personel alımlarına,
* KPSS yönetmelik kapsamına girmeyen kurumlara (TSE, TRT, Kalkınma Bankası, vb.) başvuru yaparak atanması mümkündür.

* "ÖSYM'nin merkezi yerleştirmesiyle, P3 puan türü ile bir bakanlığa mühendis olarak 657'ye tabi atandım. Yine aynı puan türü ve yılı ile (2006 P3) İşKur aracılığıyla herhangi bir KİT (TPAO, BOTAŞ, vs.) olan kuruluşun ilanına başvurarak mülakata katılmaya hak kazanıp, daha sonrasında kazanırsam, mevcut görevimden istifa ederek o kuruluşta çalışabilir miyim?"
Kamuda işçi olarak istihdam edilebilmek için KPSS'ye katılmanız gerekmektedir. İşçi alımları, Türkiye İş Kurumu'nca gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla halen kamuda memur olarak çalışıyor olmak, işçi olmaya engel değildir. Memur olarak yerleştirilmenize esas alınan ve geçerliliği devam eden bir sınav veya yeni bir KPSS sonucu ile İşKur tarafından yapılacak işçi alım ilanlarına başvurmanız mümkündür.

* "Şu anda 2006 KPSS sonuç belgesinde düz lise mezunu olarak görünmekteyim. Bundan 1 hafta önce teknik liselerin telafi eğitiminden mezun olup teknik lise bilgisayar bölümü diploması aldım. Yani istenilen belgelere tarih itibarıyla da sahibim. KPSS'de yeni bir tercih olursa bunun için ne yapmam gerekir?"
KPSS-2008/3 yerleştirme sonuçları açıklandı. Herhangi bir yere yerleştiremediyseniz, sınavın geçerlik tarihi olan Eylül 2008'e kadar yeni bir yerleştirme yapılması durumunda öğrenim nitelikleri arasında bilgisayar alanı mezunu olmak şartı aranılan kadro ve pozisyonları tercih edebilirsiniz. ÖSYM'ye başvurarak mezun olduğunuz alanı kayıtlarda değiştirmeniz gerekmektedir.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 03.07.2008)

GÜNDEM