BASINDAN YAZILAR
E-Tebliğat'lara Dikkat ! - MuhasebeTR

E-Tebliğat'lara Dikkat !

Günümüzde birçok mükellefin artık "e- tebligat" dediğimiz iletişim araçlarını kullanmak zorunda. Kurumsal olarak çalışan firmalar için en kolay ve rahat bir şekilde kullanılan, elektronik ortamda haberleşme sistemi ile akıllı cihazlar sayesinde iletişim ve yazışmalar çok hızlı bir şekilde yapılmakta. Eskileri bir düşünsenize, hangi araçlarla iletişimi sağladıklarını.

E-Tebligat işlemi Maliye Bakanlığı'nın 1 ocak 2019 tarihinden itibaren; 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun 107/A maddesinde, 456 sıra nolu tebliğde de ELEKTRONİK ADRESLERİNDE kayıtlı bulunan mükelleflere, elektronik ortamda tebligat yapabileceği hususu belirtilmiştir.

Bununla mükelleflere daha kolay ve rahat ulaşabilme, sistem üzerinde güncel adresleri bulunan firmaların, anında elektronik posta ile tebligatlarını görebilme olanaklarını sağlıyor.

Aslında durumu biraz daha irdeler isek; gerçekten mükellefler bu "ELEKTRONİK TEBLİGATLARI" ne derece kullanabiliyorlar.?

*Bana gelen vakalardan şu durumda olan; okuma yazması olmayan ve akıllı telefon kullanamayan birinin E-TEBLİGAT ile ilgili hukuki durumu   nasıl olacak ve gelen cezalara karşı nasıl davranacak…?

İlgili kanuna baktığımızda yani; 456 nolu Vergi Usul Kanunu genel tebliği " ELEKTRONİK ortamda gönderilen tebligatın 5 gün içinde tebliğ edilmiş sayılır" hususuna yer vermiştir. İster tebliği okuyun / okumayın sistem beşinci günün sonunda okumuş gibi kabul edecektir.

Mükelleflerin başına gelen olaylardan birini aktarayım; e-tebligat ile mükellefe inceleme yazısı gönderilmiş, her neden ise mükellef inceleme yazısını görememiş ve zamanında evraklarını ilgili memura teslim etmediğinden dolayı, yüklü miktarda cezalar ile karşılaştığını ve soluğu mahkeme salonlarında aldığına şahidim. 

Bugünlerde akıllı telefonları olan mükelleflere, anında

"E-TEBLİGAT" kısa mesaj olarak atılmakta.

Benden söylemesi siz siz olun gerçek (size ulaşabilecek) telefon numaralarınızı mutlaka "E-TEBLİGAT ADRESLERİNDE" güncelleyin, yoksa haberiniz olmadan, size çok önemli vergi hususunda bir tebligat gelir ve zamanında cevap vermez iseniz, altından kalkamayacağınız vergi cezaları ile karşılaşırsınız.

* Bu duruma maruz kalanların yapacağı tek şey var, bir ay içinde dava açıp hakkını savunmaktır.

Yine benden söylemesi; bu durumlara düşmemek için, lütfen bir akıllı telefon cihazı ve muhasebeden anlayan bir eleman ile iş yapmanız size ve işletmenize daha çok faydalı olacağını.

* Unutmadan ve zamanında gelen tebligatlara cevap vermeniz sizin için iyi olur düşüncesi ile.

* Yoksa 2021 DE "E-TEBLİĞAT" a yenik düşmüş olursunuz.

(Kaynak: Ahmet Sıcakyüz / Güneydoğu Güncel | 07.01.2021)

GÜNDEM