BASINDAN YAZILAR
KPSS-2008/3 ile memuriyete atananlara altın bilgiler / Erdal Aydın - MuhasebeTR

KPSS-2008/3 ile memuriyete atananlara altın bilgiler / Erdal Aydın

ÖSYM tarafından yapılan yerleştirme ile kamu kurum ve kuruluşlarına atama teklifi yapılan memur adaylarına temel memurluk bilgileri hakkında bilgi vermek istiyorum.

* Adaylık süresi ne kadardır?
Kamu kurumunda devlet memuru olarak göreve başladınız. Şimdi sizi adaylık eğitimi bekliyor. İlk kez devlet memuru olarak atananlar, adaylık eğitimine tabi tutulacak. Adaylık süresi Devlet Memurları Kanunu'na göre 1 yıldan az 2 yıldan çok olmayacak. Adaylık süresine ilişkin bu sürelerin nasıl uygulanacağı kamu kurumlarının takdirinde bulunuyor.

* Adaylık eğitimi önemli...
Aday memurlar temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staja tabi tutulacak. Adaylık eğitimlerinde başarısız olan memurun memuriyetle ilişiği kesilecek. Bu yüzden memur adaylarının adaylık eğitimine önem vermeleri gerekiyor.

* Aday memurlar adaylık döneminde askere gidebilir
Göreve başladınız askere gideceksiniz, endişelenmeyin. Askerlik görevini yapmak üzere birliğinize gittiğinizde aylıksız izinli sayılacaksınız. Askerlik bitiminde tekrar göreve başlayabileceksiniz.

* Sözleşmeli personel ise deneme süresine tabi
KİT'lerdeki sözleşmeli pozisyonlara atananlar hakkında memurlarda olduğu gibi bir adaylık süresi söz konusu değil. Ancak sözleşmeli personel hakkında deneme süresi vardır. Sözleşmeli personelin deneme süresi ise 6 aydır.

* Aday memurlar birinci yılın sonunda izne hak kazanıyor
Göreve başlayan memur adayının daha önce hizmeti yoksa 1 yıl süresince yıllık izin hakkı yok. Bir hizmet yılını doldurduklarında 20 gün izne çılabilecekler.

* Aday memur iller arasında yer değiştirebilir mi?
Aday memur olarak göreve başlayan memur, göreve başladıktan sonra atanmış olduğu kurumun kendi mevzuatında düzenleme yoksa hizmet ihtiyacı çerçevesinde iller arasında yer değiştirmesi mümkün. Ancak bazı kamu kurumları kendi yönetmeliklerinde iller arasında yer değişikliklerini adaylık süresi sonunda yapab ilecek.

* Aday memurken göreve son verilebilir
Adaylık süresi içinde temel eğitim, hazırlayıcı eğitim ve staj devrelerinin herhangi birinde başarısız olanlarla adaylık süresi içinde hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumları ve göreve devamsızlıkları tespit edilenler sicil amirlerin teklifi ile atamaya yetkili amirin onayı ile ilişikleri kesilecek. Bu yüzden adaylık süresi oldukça önemli.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 30.06.2008)

GÜNDEM