BASINDAN YAZILAR
İstihdam paketi sanayicinin beklentilerini karşılamadı - MuhasebeTR

İstihdam paketi sanayicinin beklentilerini karşılamadı

İşverene 5 puanlık sigorta prim indirimini öngören istihdam paketini değerlendiren sanayiciler, hem işçi hem de işveren memnuniyeti açısından hükümetten daha büyük adımlar beklediklerini açıkladı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, hem işçi hem de işveren açısından sonsuz memnuniyetin mümkün olmadığını vurgularken, HEY Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, "5 puanlık indirim bizi hiçbir şekilde rahatlatmaz" dedi.

İSO Başkanı Küçük, daha önce istihdam konusunda birçok çalışma yapıldığını ve Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle de alınacak önlemlerin aciliyet taşıdığını dile getirdi. Sosyal güvenlik açıklarının herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Küçük, "Tarafların sonsuz memnuniyeti söz konusu değil. Ancak Türkiye'nin çıkarları düşünüldüğünde sonsuz memnuniyeti beklemek yerine yasanın yürürlüğe girmesi sağlanmalıdır. Çünkü bu sorun Türkiye'nin kara deliklerden biri haline gelmiştir. Beklentilerimizde eksiklikler olabilir, bunları yol boyu tartışabiliriz" dedi.

 

Mevcut istihdam korunmuyor

Hey Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş da, istihdam paketinde prim günü düşürülmesinin ileride kayıtdışına yol açabileceğini, bu nedenle çok iyi bir kontrol mekanizması oluşturulması gerektiğini söyledi. Terör mağduru çalıştırma zorunluluğunun kalkmasının olumlu bir gelişme olduğunu ancak bu insanların devlet tarafından mutlaka güvence altına alınması gerektiğini vurgulayan Bektaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Mevcut istihdamı koruyamıyoruz işsizlik gittikçe büyüyor. Bundan sonrası için 5 puanlık indirimden söz ediliyor. Bu hiçbir şekilde rahatlatacak bir olay değil. Ancak genç istihdamın teşvik edilmesinin içine kadınların da alınma kararı çok önemli. Bu karar özellikle tekstil sektörüne farklılık getirecektir. Ama bu paket mevcut istihdamı korumak adına bir fayda sunmuyor. Kıdem tazminatı konusunda gerekli adımların atılmadığını düşünüyorum. İşsizlik sigortası fonu 40 milyar doları geçti, bu rakamın reel sektöre dönmesi gerekmez miydi? Bu göz boyamaktan başka bir olay değil. İşçilerin bugüne kadarki kıdem tazminatları, bir fona alınıp işçinin bağımsız olarak bu fondan yararlanması sağlanabilirdi. Ancak bu önemli olay başarılamadı. Tren kaçtı, hükümet geri adım attı."

Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) Başkanı Pınar Eczacıbaşı ise yeni istihdam paketinde yer alan 5 puanlık vergi indiriminin ufak çaplı bir girişim olduğunu, yeterli bulmadıklarını söyledi. Eczacıbaşı, "Bu bir başlangıç, bundan sonra Sosyal Güvenlik Reformu çok daha geniş çapta ele alınmalı. Özellikle işçinin sağlık sistemine entegrasyonu tam olarak düzenlenmeli" diye konuştu.

(Kaynak: Referans Gazetesi | 25.04.2008)

GÜNDEM