EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
SON YAZILAR
BASINDAN YAZILAR
4-B Bağ-Kurlular Ucuz İhya Fırsatını Kaçırmayın / Mustafa İşcan - MuhasebeTR

4-B Bağ-Kurlular Ucuz İhya Fırsatını Kaçırmayın / Mustafa İşcan

Değerli okurlar bugün sizlere 7143 sayılı yasa ile getirilen düzenlemelerden biri olan ucuz ihya fırsatından bahsedeceğim, ihya işlemini Esnaf, şirket ortakları ve Tarım Bağ-Kurlu olup dondurulan günleri olan tüm 4-b BAĞ-KUR’luları kapsamaktadır.

BAĞ-KUR İHYA NEDİR?

Bildiğiniz üzere 2008 yılında çıkarılan yasa ile 30.04.2008 tarihi öncesi 60 aydan fazla BAĞ-KUR prim borcu olanların prim borçları silinmiş ve silinen bu dönemlere ait BAĞ-KUR hizmetleri de iptal edilmişti.  Yine 2015 yılında çıkarılan torba yasa ile de 2015/04 dönemi ve öncesinde BAĞ-KUR prim borcu 12 ay veya daha fazla olanların da prim borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu.

BAĞ-KUR’da dondurulan bu sürelerin borçlanma yapılması ve ödenmesi şartı ile hizmetten saydırılması işlemine ise BAĞ-KUR ihya ödemesi denilmektedir.

İHYA İŞLEMİNDE UCUZ ÖDEME FIRSATI

BAĞ-KUR’dan gün satın alma talebinize istinaden, SGK, BAĞ-KUR ihya hesaplamanızı yapar. BAĞ-KUR borçlanma hesaplaması talep tarihinde geçerli olan cari BAĞ-KUR primleri üzerinden yapılırdı. 7143 sayılı torbaya yasa ile artık güncel prim tutarına göre değil asıl borca Yİ-ÜFE eklenmiş prim tutarına göre hesaplanma uygulamasına geçilmiştir. Bu şekilde hesaplanarak bulunan rakam güncel rakamdan daha ucuz ve vatandaş adına çok faydalıdır. Tüm okuyucularımızın 7143 sayılı torba yasa ile getirilen ucuz ihya işleminden faydalanmalarını öneririm. Bu konuda özellikle borçlanacak sürelerin borçlanma miktarları ile emekli aylığı bağlanacakların uzmandan destek almaları faydalarına olacaktır.

185 BİN OLAN BORÇ 20 BİN TL’YE DÜŞTÜ

Geçen haftalarda e posta adresime gelen bir mesajda 2018 yılının Ocak ayında 7964 gün için ihya işlemi sorduğunda 185 bin TL tuttuğu, ancak Haziran ayında vermiş olduğu dilekçede 20 bin TL’ye düştüğünü belirtmiştir. 2926 sayılı tarım BAĞ-KUR’lular için de geçerlidir. 2018yılının Mart ayında 5398 gün için ihya yapıldığında 105 bin TL tahakkuk eden borç 2018 yılının Haziran ayında 7143 sayılı yapılandırma neticesinde 18 bin civarına düşmüştür.

18 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Yapılandırma Kanunu borçlular için büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu yasanın en önemli maddelerinden biri de bence 4-b BAĞ-KUR’luların geçmiş dönemlerde silinen borçlarının ihya (canlandırma ) işlemidir.  Geçmiş yıllardan silinen günleri bulunan okuyucularımızın muhakkak bu yapılandırma döneminde dondurulan veya silinen günleri için ihya işlemine müracaat etmeleri menfaatlerinedir.

(Milli Gazete | 18.07.2018)

GÜNDEM