BASINDAN YAZILAR
İş Yapmak Kolaylaşıyor Gençler Artık 'Ortak Ofis'te! / Okan Güray Bülbül - MuhasebeTR

İş Yapmak Kolaylaşıyor Gençler Artık 'Ortak Ofis'te! / Okan Güray Bülbül

 Teknolojinin hızına çalışma hayatı da uydu... Ofis tutmanın maliyeti ve vakit kaybıyla uğraşmak istemeyen genç

girişimcilerin 'paylaşımlı çalışma alanları'na ilgisi arttı. Dünyada bu yıl 1.1 milyon kişinin buralara geçmesi bekleniyor.

Çalışma hayatı hızla değişiyor. Teknolojik gelişmeler, küreselleşme, sosyal hayattaki değişimler çok hızlı bir şekilde çalışma hayatına yansıyor. Bugün dünyanın en büyük şirketleri, bir evin garajında temelleri atılan fikirler olarak doğdu. Türkiye’de 'melek yatırımcı' kavramının gelişmesiyle ülkemizde de bu tip yatırımların hayata geçtiğini gördük.


Prosedürler zorluyor

Dünyanın peşinde olduğu yeni fikirlerin iyi bir çalışma ortamına ve odaklanmaya ihtiyacı var. İyi bir fikri olan genç, 'şirket nasıl açılır?', 'ofis mobilyası nereden alınır?', 'yasal yükümlülüklerim neler?' gibi sorularla boğuşarak hayata geçireceği fikir yerine yasal prosedürlere kafa yormak zorunda kalıyor. Dünya Bankası'nın ülkeleri iş yapma kolaylığı konusunda sıraladığı 'Doing Business' endeksinde Türkiye 69. sırada yer alıyor. 190 ülkenin değerlendirildiği endekste yeni bir iş kurma kolaylığı açısından Türkiye 79. sırada. Bu sonuç yeni fikirlerin hayata geçmesini engelleyen pek çok unsurun da varlığına işaret ediyor. Türkiye yeni bir şirket kurmak isteyen kişinin elektrik bağlatması açısından 58., kayıt yükümlülükleri açısından 54., iflasın çözümü açısından 126. sırada yer alıyor. Bütün bu unsurlar fikirlerin ülkemizde temellerinin atılamamasına, atılsa bile maalesef Türkiye’de kalamamasına neden oluyor.


GİRİŞİMCİLERE FIRSAT

Ülkemizdeki iş yapma zorluğunu aşmak, yeni fikirlerin hayata geçmesi için gerekli ortamı sağlamak, gençleri işgücü piyasasına katmak, çevre ve network kazanmak açısından 'paylaşımlı çalışma alanları' iyi bir alternatif. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde hayata geçen 'paylaşımlı çalışma alanları', özellikle genç girişimciler için çok önemli. Ofis kurmanın maliyetini azaltan, elektrik, internet, su abonelikleri gerektirmeden çalışmayı ve iş kurmayı sağlayan bu tip yerler, gençlerin fikirlerine odaklanmalarını sağlıyor.


Yeni fikirlerin hayata geçmesini hızlandırıyor

'Paylaşımlı çalışma alanları', kiralık ofisler, sanal ofisler, hazır ofisler ve toplantı alanlaryla bu tip fikirleri olan kişileri büyük zorluklardan kurtarıyor. İşyeri açma, kredi çekebilmek için bir resmi adrese sahip olma, sigorta yükümlülükleri açısından yerine getirilmesi gereken prosedürler gibi zorlukların tamamı bu sayede aşılabiliyor. Dolayısıyla bu gibi konular yerine yeni, inovatif fikirlere odaklanılması sağlanarak ülkemizin ekonomisine hayat verecek projeler hayata geçirilebilir.


1.1 milyon kişiye ulaşacak

'Paylaşımlı çalışma alanları'nda dünyada 2011'de metrekare başına düşen çalışan sayısı 38’di. Workinton'un verilerine göre, bu sayı 2016'da 129’a çıktı. Şube sayısının da 2017 sonunda 13.800’e ulaşması bekleniyor. 2015'te 510 bin olan üye sayısının 2017'de 1 milyon 180 bine ulaşması tahmin ediliyor. Türkiye’de şu an için 25 tane 'paylaşımlı çalışma alanı' var. Bunun 13'ü de Workinton'a ait.


Çevre edinmeyi sağlar

Bu alanlar teknik altyapı desteğinin yanında burada çalışan kişilere sosyal avantajlar da sağlıyor. 2000’li yılların başında 'home-office'ler çok yaygınlaşmıştı. Evle işin ayrılması gerekliliği, evdeki yalnızlığın verimsizliğe dönmesi, çevre edinememe ve sürekli aynı mekanda olma durumu nedeniyle 'home-office'ler modern insanın ihtiyacını karşılayamadı. 'Paylaşımlı çalışma alanları' ise insanların çalışırken yalnız olmamalarını ve bu nedenle de motivasyonlarını kaybetmemelerini sağlıyor.

(Kaynak: Akşam Gazetesi | 06.03.2017)

GÜNDEM