BASINDAN YAZILAR
14 Şubat Yüzüğü Kıdemi Artırır / Arif Temir - MuhasebeTR

14 Şubat Yüzüğü Kıdemi Artırır / Arif Temir

 Bilindiği üzere her yıl 14 Şubat günü sevgililer günü olarak kutlanıyor. Sevgililer günü ile ilgili okuyucularımdan değişik sorular geldi. Okuyucularımın sevgililer gününü kutluyorum. Okuyucularımdan gelen soruları cevaplamaya çalışayım. 

Soru: Patronum her yıl sevgililer gününde bayanlara  tektaş yüzük, erkeklere saat hediye ediyor. İşten ayrılırken tektaş yüzük kıdem tazminatının hesabına dahil edilir mi? Meryem 

Cevap: Patron,  her sevgililer gününde tektaş yüzük alıp çalışanlara veriyorsa, bu durum işyeri uygulaması haline gelmiş demektir. Tektaş yüzüğün tutarı kıdem tazminatının hesaplanmasında dikkate alınır. Aynı şekilde saatin tutarı da dikkate alınır.  Dolayısıyla kıdem tazminatı miktarı daha yüksek olur. 


Sevgilinin fazla mesai yapmak istememesi  

 Soru:Sevgilim  konfeksiyon imal eden işyerinde çalışıyor. Haftanın belirli günlerinde fazla mesaiye kalıyor. Ben sevgilimle daha fazla vakit geçirmek istiyorum. Sevgilim de fazla mesaiye kalmak istemiyor. Sevgilimin mesaiye kalmamak için ne yapmasını önerirsiniz? Dursun 

Cevap: İşyerlerinde çalışanları patronlar kafasına göre mesai yaptıramaz. Mesai yaptırabilmesi için çalışanın yazılı onayını alması lazım. Sevgiliniz yazılı onay vermemişse fazla mesaiye kalmayabilir. Durumu patrona konuşarak çözebilirsiniz. Patron taleplerinizi dikkate almazsa Alo 170 veya çalışma ve iş kurumu il müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz. 


Aynı vardiyada çalışma 

Soru: Sevgilimle işyerinde aynı vardiyada çalışabilir miyim? Suna 

Cevap: Evli olmayan sevgililerin aynı vardiyada çalışmaları  yönünde mevzuatta bir düzenleme yok. Patron isterse sevgilileri aynı vardiyada çalıştırabilir. 


Sevgiliye mazeret izni 

Soru: Sevgilisi hasta  olana mazeret izni var mı? Esma M. 

Cevap: Sevgilisi hasta olana mevzuatta mazeret izni verileceğine ilişkin bir düzenleme bulunmuyor. İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile izin düzenlemesi getirilebilir.  Patron isterse sevgilisi hasta olan çalışana izin verebilir. 


Sevgilinin yerine çalışma 

Soru: İşe gitmeyen sevgilimin yerine işyerinde çalışabilir miyim? Bünyamin 

Cevap: İşe gitmeyen sevgilinin yerine işyerinde çalışılması işverenin uygun görmesine bağlıdır. Aksi durumda işe gitmeyen sevgili devamsızlıktan dolayı hakkında işlem yapılabilir. 


Sevgiliyle birlikte  hafta tatili izni kullanma 

Soru: Sevgilimle aynı işyerinde çalışıyorum. Sevgilim Çarşamba, ben ise Perşembe günleri izin kullanıyorum. İnsan kaynakları müdürü aynı gün izin vermiyor. Hafta tatilini sevgilimle aynı gün kullanabilme hakkım yok mu? Ozan 

Cevap: Hafta tatili izin günlerinin belirlenmesinde iş sözleşmesinde bir hüküm varsa ona uyulur. Hüküm yoksa da mevcut durum devam eder. Ancak patron aynı gün sevgililere  hafta tatili verebilir.  Patronunuzla durumu bir kez daha konuşmanızda fayda var.

 

(Kaynak: Güneş Gazetesi | 14.02.2017)

GÜNDEM