BASINDAN YAZILAR
Asgari Ücret Görüşmeleri Iyi Gitmiyor - MuhasebeTR

Asgari Ücret Görüşmeleri Iyi Gitmiyor

 

Türkiye'de asgari ücretle çalışanların merakla beklediği karar için iyimser tablo çizilemiyor

Asgari ücret için pazarlıklar başladı. İşverenin sıfır zam talep ettiği, işçilerin ise 1600 lira istediği asgari ücret için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu karamsar bir tablo çizdi.

Müezzinoğlu, “Talep edileni karşılayabilmek geçici dönemler için başarı olarak karşımıza gelebilir. Ama istikrarlı bir hedefe yönelmekte geçici mutluluklar, kalıcı huzura dönüşmeyebilir. Reel olmamız gerekiyor” dedi. Müezzinoğlu, işçi ve işverenin birlikte kazanması gerektiğini söyleyerek “Bakanlık olarak Sosyal Güvenlik Kurumu açısından baktığımızda asgari ücrette her artış bizim hanemize artış olarak geliyor. Bir yol haritası belirleyip, bugüne kadar başardığımız birlikteliği ve uzlaşıyı bundan sonrada gerçekleştirmeliyiz” dedi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat ise çok büyük kesimin, yeni asgari ücret rakamını umutla beklediğini belirterek “Asgari ücretin çalışanların onurla yaşayacağı bir yaşam seviyesinde olması gerekiyor. Çünkü çalışanlar ürettiği kadar da tüketiyor” dedi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir de görüşmelerin dünyada yaşanan ve Türkiye’yi de olumsuz etkileyen bir ortamda olduğunu kaydederek “İçinde bulunduğumuz koşullar ortadayken, 2017’de asgari ücrette her şey normalmiş gibi bir artış öngörülmesi dengesizliğe yol açacak” dedi.

 

(Kaynak: Finans Gündem | 07.12.2016)

GÜNDEM