BASINDAN YAZILAR
Askere Gidecek Olan İşçiler Dikkat!.. / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Askere Gidecek Olan İşçiler Dikkat!.. / Ali Şerbetçi

 15 Haziran 2012'den itibaren bir kamu kurumunda taşeron olarak çalışmaktayım. Bu yıl taşeron firma ile yapılan 2 yıllık sözleşme sona erecek ve yenileme yapılacak. Askerlik tecilim şu anda 31 Aralık 2017 tarihine kadar görünüyor fakat öğrenimime devam edeceğim için tecil sürem daha ileri bir tarihe zaten uzayacak. Eğer bu yıl sonunda firma ile yeni sözleşme yapılırsa, şuanda 1 yıl tecil göründüğünden, yapılacak olan sözleşme 2 yıl olacağından herhangi bir sorun ile karşılaşır mıyım? Askerden sonra işime tekrar devam edebilme şansım var mı? Yeni statüde taşeron firma aradan kalkıp, işçilere kadro gelirse ben de askerden döndüğümde yararlanabilir miyim? Caner K. 
4857 sayılı İş Kanunu'nun 120'nci maddesi, halen yürürlükte olan 1475 sayılı Yasanın 14'üncü maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendinde, işçinin muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle iş sözleşmesini feshi halinde, kıdem tazminatı talep hakkı doğacağı hükme bağlanmıştır. İşçinin muvazzaf askerlik celp döneminden makul bir süre önce ayrılması da mümkün görülmelidir. İşçinin muvazzaf askerlik sebebiyle iş sözleşmesini feshinde ihbar öneli tanınmasına da gerek yoktur. 4857 sayılı İş Kanunu'nun 31. maddesine göre işçiler, muvazzaf askerlik dışındaki askerlik görevinin son bulması veya kanundan doğan ödevin bitiminden itibaren iki ay içinde yeniden işe alınmak için işverene müracaat edebilirler. İşverence eski işi veya benzer işlerde, boş yer yoksa boşalacak ilk işte çalıştırılmak üzere işe alınırlar. İşçinin süresi içinde müracaatına rağmen eski işi veya benzer işi boş olduğu halde işe almayan veya boşalacak ilk işte işçiyi işe başlatmayan işveren için son fıkrada bir yaptırım öngörülmüştür. Bu da, işçinin üç aylık ücreti tutarında tazminattır.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
28.07.1980 doğumluyum, 1994 yılından beri 6500 gün sigortam var. Ne zaman emekli olurum? 5...208958 Nolu SMS
İşe girişiniz 24 Mayıs 1994 tarihinden önce ise 25 yıl, 54 yaş, 5675 prim gün şartlarına, bu tarihten sonra ise 25 yıl, 55 yaş ve 5750 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış. 2023 yılında 25 yıl şartınız, 2034-2035 yıllarında yaşınız dolacak. Bu durumda yaş şartınızı tamamlayınca emekli olursunuz...

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 16.08.2016)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM