BASINDAN YAZILAR
Konutta Devlet Desteğine Geri Sayım - MuhasebeTR

Konutta Devlet Desteğine Geri Sayım

 Konut almak isteyenlere devlet desteği uygulaması önümüzdeki ay sonunda başlıyor. Bankada düzenli olarak para biriktirip ilk evini alanlara 15 bin liraya varan devlet katkısı sağlanacak.

Ev alacaklara devlet desteği uygulaması 26 Ağustos’ta başlıyor. Konut hesabı uygulaması ile bankada düzenli olarak para biriktirip ilk evini alanlara 15 bin liraya varan devlet katkısı ödenecek.

Konut hesabı bankaların yurt içi şubelerinde TL cinsinden mevduat veya katılım fonu hesabı olarak açılabilecek. Katılımcı birden fazla konut hesabı açtıramayacak.

Öte yandan konut hesabına düzenli ödeme yapılması gerekiyor. Buna göre, düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 250 lira, üst sınır 2 bin 500 lira olacak.

KATKI SÜRELERİ

Katılımcı aylık ödeme planında bir dönem içerisinde en fazla 3 defa ödemeyi yapmayabilecek. Düzenli ödeme süresi 36-47 ay olanlar konut hesabındaki birikim tutarının yüzde 15’i; 48-59 ay olanlar yüzde 18’i; 60 ay ve üzeri olanlar yüzde 20’si kadar devlet katkısı alacak. Buna göre; 5 yıl boyunca 75 bin lira biriktirene, devlet de 15 bin lira verecek.

ÖDEME 2019’DA

Devlet katkısının hesaplanmasında konut edinim tarihindeki birikim esas alınacak. Devlet katkısı, hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek. Katılımcı konut edinim tarihinden itibaren 6 ay içerisinde bankaya müracaat edecek. Katılımcının eşinden ve birinci derece kan hısımlarından satın aldığı konutlara devlet katkısı ödenmeyecek.

(ito | 20.07.2016)

GÜNDEM