BASINDAN YAZILAR
Vergi Borcuna 36 Ay Taksit / Faruk Erdem - MuhasebeTR

Vergi Borcuna 36 Ay Taksit / Faruk Erdem

 Tüm vergi borçlarınız için başvurarak taksit hakkından faydalanabilirsiniz. Vergi dairelerinin 36 aya kadar tecil ve taksit yetkisi var. 31 yıl sonra KDV borcuna da taksit geldi fırsatı kaçırmayın

Son günlerde vergi borçlarıyla ilgili bir 'barış yasası' ya da 'af' daha çıkartılması konusu gündeme gelmeye başladı. 2014 yılında böyle bir yasa çıkmış ve borçların belli şartlarda yapılandırılması sağlanmıştı. Hatta bazı mükellefler bu yapılandırmadan doğan taksitlerini hâlâ ödüyor. Ödemesini aksattığı için sistem dışında kalanlar için de şimdi yeni bir hak daha tanınacak. Bu fırsatı kaçırmayın. Maliye kaynakları ise şu anda gündemde yeni bir yapılandırma ya da vergi barışı düzenlemesinin olmadığını belirtiyor. Buna rağmen borçlular için yasalarda önemli avantajlar var. Kamu alacaklarıyla ilgili kanunun 48'inci maddesinde "Borçlu tarafından yazı ile istenmiş ve teminat gösterilmiş olmak şartıyla, amme alacağı 36 ayı geçmemek üzere ve faiz alınarak tecil olunabilir" deniliyor. Hatta borç 50 bin lira ve altında ise teminata da gerek kalmıyor. Bakanlar Kurulu'nun bu tutarı 10 kata kadar artırma yetkisi de bulunuyor. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın çıkardığı Tahsilat İç Genelgeleri de bu uygulamanın detaylarını belirliyor. Burada vergi dairelerine tecil yapacakları miktarların sınırları çiziliyor. Büyük vergi dairelerinin yetkisi 3 milyon lirayı bulurken, büyükşehirlerde 2 milyon 250 bin ve diğer küçük dairelerde ise 60 bin liraya kadar iniyor.

TRAFİK CEZASI DA VAR
Motorlu taşıtlar vergisi, gecikme zammı, faizi ve vergi cezası, trafik para cezaları, karayolları geçiş ücreti ve idari para cezalarından olan alacaklar, yüksek öğrenim kredi borcu ve yüksek öğrenim harç kredisinden olan alacakların tescil ve taksit talepleri için yine vergi dairelerinin yetkisi bulunuyor.

NASIL BAŞVURULACAK?
Tescil ve taksit için ilgili vergi dairesine yazılı olarak başvurmak gerekiyor. Hazırlanacak dilekçeyle ilgili Tecil ve Taksitlendirme Talep Formu'na gib.gov.tr adresinden ulaşmak mümkün. Formun eksiksiz doldurulması talebinizin reddedilmemesini sağlayacak. Bu yüzden dikkatli olmakta ve ilgili memurlardan yardım almakta fayda var.

KDV'DE 31 YIL SONRA BİR İLK
Son çıkan tahsilat iç genelgesi ile taksite izin verilmeyen KDV borçları da kapsama alındı. Müracaat tarihinden itibaren 6 taksitte tecil ve taksitlendirilmesi sağlandı. KDV kanunu 1985'te yürürlüğe girdi. Böylece 2016'ya kadar taksitlendirilmemiş bir alacak taksite bölüneceki. KDV borcu olanlar da borcu yoktur yazısı alacak.

TAKSİTLERE BAŞLAYIN
Müracat ettikten sonra başvurunuzun sonuçlandırılmasına kadar geçen sürede eğer belirttiğiniz taksit zamanı gelmişse bunu ödemeniz faydanıza oluyor. Çünkü daha sonra başvuru kabul edilince geçen süredeki taksitleri toplu ödemeniz istenebilir.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

Doğum tarihim 12.12.1969. 1.1.1990 sigorta girişim. 7.800 günüm var. 1989- 1991'de askerlik yaptım. Özkan ERDEM 
Sigorta tarihiniz askerliğe rastlıyorsa geçerliliği yok. Askerlik sonrası sigorta yapıldıysa 1991'e göre 52 yaşında emekli olursunuz. Askerlik borçlanması ile bunu bir yıl geri çekmek mümkün.

01.01.1970 doğumlu bayanım. 09.02.1989'da stajyer olarak SSK'lı oldum. 6.700 gün primim var ne zaman emekli olurum? Satu SARI 
Stajyer olarak başladığınız tarih maalesef geçerli değil. İlk kez çalışmaya başladığınız tarihe göre emekliliğiniz hesaplanacak. O tarihi yazmamışsınız.9 Eylül 1999'dan önce ise 46 ile 56 yaş sonra ise 58 yaşında emekli olursunuz.

1968 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 01.01.1997. Gün sayım 5.862. Askerliğimi 1988'de yaptım. Askerlik borçlanması yapmalı mıyım? Yılmaz GÜVEN
25 yıl 56 yaş ve 5825 prim günü şartlarınız var. Maalesef askerlik borçlanması yaşınızı geri çekmiyor. O yüzden boşuna borçlanmayın. Prim tamam yaşınız dolunca 2024'te emekli olursunuz.


SÖYLENTİYE İNANMAYIN

Son zamanlarda 1999 öncesi işe girenlerin yaş beklemeden emekli olacağı yazılıyor. Böyle bir çalışma var mı? Staj sayılacak mı? İrfan KARACA 
Bu tür söylentilere inanmayın. Yaş şartı tamamlanmadan emeklilik mümkün olmaz. Zaten Çalışma Bakanı Süleyman Soylu da bir çalışma olmadığını açıkladı. Staj başlangıcı ise emeklilikten sayılmıyor.

HİZMET TESPİTİ İSTEYİN

Geçmişte sigortasız olarak çalıştım. 2003 yılında SSK'lı oldum. SSK yapılmayan dönem için hak talep edebilir miyim? Gül İNCE 
Geçmişteki çalışmanızla ilgili elinizde belgeler ve şahitler varsa, hakkınızı arayın. Bunun için öncelikle SGK'ya müracaat edin. Duruma göre 'hizmet tespit davası' açabilirsiniz. Emekliliğiniz geriye çekilir.

İSTİFAYA MAAŞ YOK

Üç buçuk yıldır bir şirkette çalışıyorum ve istifa ederek ayrılacağım. İşsizlik maaşı için müracaat edebilir miyim? Kaç lira maaş alabilirim? Murat KUZUCU 
İşsizlik maaşı için kendi kusurunuz ve isteğiniz dışında işten çıkartılmış olmanız gerekiyor. Ya da haklı fesih lazım. İstifa ederseniz işsizlik maaşı alamazsınız.

(Kaynak: Sabah Gazetesi | 09.07.2016)

GÜNDEM