BASINDAN YAZILAR
İşsizlik Ödeneğinin Kesilmesi.. / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

İşsizlik Ödeneğinin Kesilmesi.. / Ali Şerbetçi

 İşsizlik maaşı alırken işe girdiğim takdirde kalan ödeneğim yanar mı? 5...619380 Nolu SMS
İşsizlik ödeneği alırken çalışmaya başlayanların (1 gün dahi olsa), işe girdiği tarihi takip eden günden başlayarak 15 gün içinde Türkiye İş Kurumu'na bilgi vermeleri gerekmektedir. İşsizlik ödeneği almakta iken işe giren ve bunu 15 gün içinde bildirenlerin ödenekleri 'yeni işe başlama' nedeniyle kesilir ve yeni bir işsizlik ödeneğine hak kazanamayacak şekilde işlerini kaybetmeleri halinde kalan işsizlik ödenekleri başvurdukları tarih itibariyle yeniden başlatılır. İşsizlik ödeneği alırken bir veya birden fazla işverene bağlı olarak ücret karşılığı veya kendi nam veya hesabına çalışılması ve yapılan bu çalışmanın, başladığı tarihi izleyen günden itibaren 15 günden daha sonra tespit edilmesi halleri 'gelir getirici bir işte çalışma' olarak değerlendirilmekte. 'Gelir getirici işte çalışıyor olma' nedeni ile kesilen işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamakta. Hak kaybına uğramamak için işe girmeniz halinde durumu muhakkak İŞKUR'a süresi içinde bildirin. İŞKUR, siz bildirmeseniz de SGK kayıtlarından bilgiye ulaşacaktır. 

■ Vefat eden babamdan maaş almaktayken evlendim ve tarafıma evlenme yardımı olarak toplu para verildi. Daha sonra boşandım. Şimdi yeniden evleneceğim. Acaba tekrar evlenme yardımı alabilir miyim? B.A.
'Evlenme yardımı' diye tabir ettiğiniz ödeme, kanunda 'çeyiz yardımı' diye geçmektedir. Çeyiz yardımı, yetim maaşı almakta iken evlenen kız çocuklarına bir defaya mahsus olmak üzere verilen ödemedir. Siz ilk evlendiğinizde çeyiz yardımı aldığınızdan, tarafınıza ikinci kez çeyiz yardımı yapılmaz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
23.03.1974 doğumluyum. İşe giriş tarihim 20.03.1994. SSK 6520 gün. Askerlik borçlanması yapsam ne zaman emekli olurum? 5...217317 Nolu SMS 
İşe girişinize göre 25 yıl, 54 yaş, 5675 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınız tamamlanmış. 25 yıl şartınız 2019, 54 yaşınız 2028 yılında dolacak. Bu durumda emekli olacağınız tarih 23.03.2028 olacaktır. İşe girişiniz askerden önce olduğundan, borçlansanız bile emeklilik yaşınızı aşağıya çekmez...

(Takvim Gazetesi | 04.06.2016)

GÜNDEM