BASINDAN YAZILAR
Hafta Tatilinde Çalışana Ücret Nasıl Ödenir? / Mehmet Bulut - MuhasebeTR

Hafta Tatilinde Çalışana Ücret Nasıl Ödenir? / Mehmet Bulut

İşçiler bazen işverenleri tarafından hafta tatilinde de çalıştırılabiliyor. Bu durumda ücret nasıl hesaplanmalı ve ödenmeli? İşte cevabı…
 

Okurlarımızdan Barış Bey gönderdiği e-postasında kendisinin bir markette kasiyer olarak çalıştığını, bazı haftalarda işvereninin işçilere hafta tatili kullandırtmadığını söylüyor ve bu durumlarda işverenin ne kadar ücret ödemesi gerektiğini soruyor.
 

Çalışma mevzuatına göre; genel bakımdan çalışma süresi haftada en çok 45 saat. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanıyor. Bu süre maden işyerlerinde ise haftalık 37,5 saat olarak uygulanıyor.

İşveren onay almalı


Şayet işyerinizde haftalık çalışma sürenizi doldurursanız yedi günlük bir zaman dilimi içinde yani bir hafta içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme (hafta tatili) verilmek zorunda. Yani işverenin işçinin isteği dışında kesintisiz 7 gün çalıştırma yapması mümkün değil. Ayrıca söz konusu iznin kullanılacağı gün illa ki pazar olmak zorunda değil. İşveren bir hafta içinde herhangi bir günde size hafta tatilini kullandırtabilir.

Tatilde ücret tam ödenir


Bunun yanı sıra bu bir haftalık süre içinde çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir. Dolayısıyla bir hafta içinde işvereniniz sizi 6 gün çalıştırıyor ve 1 gün tatil yapıyorsanız size 7 günlük ücret ödemek zorunda.

Tatilde çalışılırsa ne olacak?

Eğer işçi, hafta tatilinde çalışmışsa, hafta tatili ücreti yanında, çalışmasının karşılığı olan ücrete, yani bir yevmiyeye daha hak kazanır. Ayrıca hafta tatili çalışması, haftalık 45 saatin üzerinde ise, fazla çalışma sayılır ve çalıştırıldığı hafta tatili ücretinin % 50 zamlı olarak ödenmesi gerekir. Bu durumda işçiye hafta tatilinde yaptığı çalışma karşılığı olarak iki buçuk yevmiye (yani %150 zamlı) ödenmek zorundadır.
 

Ancak, işçiye çalıştırıldığı hafta tatili yerine hafta içinde bir gün istirahat veriliyorsa, ne çalışılan hafta tatili için ayrıca ücret ne de fazla çalışma ücreti söz konusu olacaktır.


Primler hesaba katılmaz

Peki, hafta tatili ücreti hesaplanırken hangi ödemeler dikkate alınıyor veya alınmıyor? İş Kanunu’nda hafta tatil günleri için verilen ücretlerin tespitinde hesaba katılmayacak ilaveler/unsurlar belirtilmiş. Buna göre;
 

1- Fazla çalışma karşılığı olarak alınan ücretler
 

2- Primler
 

3- İşyerinin temelli işçisi olarak normal çalışma saatleri dışında hazırlama, tamamlama, temizleme işlerinde çalışan işçilerin bu işler için aldıkları ücretler
 

4- Sosyal yardımlar, hafta tatili ücretinin tespitinde hesaba katılmıyor.

Ücret ödenmezse ceza var

 

Şayet işvereniniz tarafından hafta tatiline ilişkin ücretiniz ödenmiyorsa kendisinden yazılı olarak bunu talep edin. Yine de ödemiyorsa çalışma ve iş kurumu il müdürlüklerine şikâyet edebileceğiniz gibi iş mahkemesine dava da açabilirsiniz.
 

Bunun yanı sıra ücretin işveren tarafından kasten ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde ücreti ödenmeyen her işçi ve her ay için 161 TL idari para cezası uygulanıyor. İşverenin hafta tatili ücretini ödememesi halinde bu şekilde ceza ödemesi söz konusu.
 

Ayrıca hafta tatilinde yapılan çalışma fazla çalışma niteliğinde olursa ve bu durumda ücret ödenmezse para cezasının tutarı 285 TL oluyor.

(Meydan Gazetesi | 06.05.2016)

GÜNDEM