BASINDAN YAZILAR
Hafta Tatilinde Çalıştırılan İşçiler / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Hafta Tatilinde Çalıştırılan İşçiler / Ali Şerbetçi

 Özel bir firmada çalışıyorum. Tüm personel 2 haftada 1 gün hafta tatili yapıyor. Günde 8 saatten fazla çalışıyoruz. Mesailer nasıl ödenmeli?Hafta tatili ile mesai arasında fark var mı?

İş Kanunu'na göre, haftada 6 gün çalışan işçinin 1 gün hafta tatili hakkı vardır. Hafta tatili kullandırılması zorunludur. Hafta tatilinde çalışan işçiye işverenin toplam 2.5 yevmiye ödemesi gerekir. Haftalık çalışma süresi 45 saattir. Haftada 45 saatten fazla yapılan çalışmalar fazla çalışmadır ve saat ücretinin yüzde 50 fazlasıyla ödenmesi gerekir. Yıllık iznin de kullandırılması gerekir. Eğer işveren kanuni bu hakları kullandırmıyorsa veya ödemiyorsa, iş mahkemesine dava açma hakkınız vardır. Dava açarken fazla mesai yaptığınıza ve hafta tatilinde çalıştığınıza ilişkin kanıtlarınızın ve şahitlerinizin olması gerekir.

Kendi işyerimden Bağ-Kur'luyum. Sigortaya geçebilir miyim? 5...970288 Nolu SMS

Bağ-Kur sigortalılık şartlarını taşırken SSK'lı çalışmanızda herhangi bir sakınca yok. Yani Bağ-Kur'luyken SSK primi ödeyebilirsiniz. Ancak, SSK primini kendi işyeriniz üzerinden gösteremezsiniz. Başkasına ait bir işyerinde çalışıyor olmanız gerekiyor.

Ne zaman emekli olurum?

15 Mart 1977 doğumluyum, özel bir şirkette engelli olarak çalışmaktayım, yüzde 41 raporluyum. 1995'te sigorta girişim var. 1951 gün prim ödemem var. Vergi indiriminden faydalanmaktayım, kaç günde ve ne zaman emekli olabilirim? Ali CANDOĞAN

Yüzde 41 vergi indiriminize göre, 17 yıl, 3920 prim gün şartlarına tabisiniz. 17 yıl şartınız tamamlanmış. 3920 prim gününüzün tamamlanması için 1969 gün yani 5 yıl, 5 ay, 19 gün daha prim ödemeniz gerekiyor.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 15.07.2015)

GÜNDEM