BASINDAN YAZILAR
İşverenler Dikkat! 414 Yerine 168 Lira Ödeyin / Özgür Erdursun - MuhasebeTR

İşverenler Dikkat! 414 Yerine 168 Lira Ödeyin / Özgür Erdursun

 Ülkemizde nadiren de olsa işçi ve işverenlerin lehine yasalar çıkabiliyor onlardan yararlanabilmek için başvuruda bulunmak gerekiyor. Son dönemlerde yanında bazı şartları taşıyanları çalıştıran işverenlerin ceplerinden daha az para çıkabilir.

İşverenlerin yanlarında sigortalı olarak çalıştıracakları kadın ve erkeklerin son 6 aydır sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmamış  18-29 yaş arasındaki erkek ve 18 yaşından büyük kadınlar için 3 yıl süreyle işveren priminden muaf olmaktadır. Devlet ayrıca prim borcu bulunmayan işverenlere yüzde 5 prim teşviki uyguluyor.

Normalde 1 ay  çalıştıranların brüt asgari ücret üzerinden 414,5 lira prim ödemesi gerekiyor. Eğer sadece yüzde 5 prim teşvikinden yararlanılırsa aylık prim 354.4 liraya düşecek. Kadın ve genç istihdamı teşvikinden yararlanılması durumunda ise ödenecek prim tutarı 168.21 liraya düşecek ve her ay 246.3 lira kazançlı çıkacak.

Gündelikçi çalıştıranlar, diğer işverenlere sağlanan teşviklerden aynen yararlanabilecek.

 

BİLGİ: EV HİZMETLERİNDE YABANCILAR 30 GÜNDEN AZ ÇALIŞTIRILAMAYACAK!

 

1 Nisan’dan itibaren ev hizmetlerinde çalışanlar için yeni bir dönem başlıyor. Ayda 10 günden az çalışanlar ve 10 gün ve üzerinde çalışanlar için ödenecek SGK primi ve bildirimi farklı olacak. Ayda 10 günden az çalıştırılan gündelikçiler için, Asgari ücretin brüt tutarının %2'si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödenecek ‘5510’a SMS atarak günlük 80 kuruş primle sigorta yaptırılabilecek. Prim, faturaya eklenerek SGK’ya aktarılacak. 10 günden çok çalışanlar için ise %32,5 oranında prim ödenecek. Bildirmeyene ise 1.201 lira İdari Para Cezası uygulanacak.

Son yıllarda Gürcistan, Moldova başta olmak üzere çeşitli ülkelerden hasta, çocuk ve yaşlı bakımı ya da ev hizmetleri için yabancı kadın işçi getiriliyor. Bunlar 30 günden az süreyle çalıştırılamayacak. Dolayısıyla 10 günden fazla çalışan gündelikçilere tanınan haklardan yararlanamayacak.

 

SORU: Özgür bey, 11 yıldır aynı işyerinde 2200 TL maaş alarak çalışıyorum, sigorta primlerim asgari ücretten SGK'ya bildiriliyor. İşten ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim?

İsmi saklı

 

CEVAP: Çalışanların maaşları SGK'ya almış oldukları maaştan değil de asgari ücretten ya da aldığı maaştan daha düşük bir ücretten bildiriliyorsa bu durumda olan çalışanlar hem kıdem tazminatlarını alarak kendi istekleri ile işten ayrılabilirler hem de ilerleyen yıllarda emekli olduklarında düşük emekli maaşlarının önüne geçebilirler. Bu durumda olanların öncelikle SGK'ya olayı intikal ettirmelerini daha sonra dava açmalarını öneriyorum.

(Kaynak: Olay.com | 31.03.2015)

GÜNDEM