BASINDAN YAZILAR
Şirketler Stajyer Avına Çıkıyor - MuhasebeTR

Şirketler Stajyer Avına Çıkıyor

 Şirketler istihdamda ‘staj’ seçeneğini iyi değerlendirdi. 2013 yılında yapılan staj başvuruları bir önceki seneye göre yüzde 81 artarak 616 bin 835 kişi oldu. Sadece 8 şirket bu yıl 5 bin 319 öğrenciyi stajyer olarak isthidam edecek
kezban-006.jpgStajyerlik özgeçmişlerin, sık kullanılan tabiriyle CV’lerin giderek daha önemli bir parçası haline geldi. Staj ilanlarına başvuru oranı 2013 yılında yüzde 81 arttı. Online insan kaynakları şirketi Kariyer.net verilerine göre 2013 yılında yapılan staj başvuruları bir önceki seneye göre yüzde 81 artarak 616 bin 835 kişi oldu. Bir şirkette staj yapmak için başvuru yapan kişi sayısı 2012 yılında 341 bin 37 kişiydi.

DÜNYA’ya konuşan insan kaynakları yöneticilerine göre şirketler 2014 yılında da benzer bir eğilimle stajyer avına çıkacak. Yapı ve Kredi Bankası, 2013 yılında toplam 639 öğrenciye staj imkanı tanıdı. 2014 yılında da Türkiye genelindeki şubelerinde ihtiyaçlarına bağlı olarak stajyer alımı yapacak. Türk otomotiv şirketi Tofaş, 2013 yılında toplam 475 stajyer aldı. 2014 yılında da aynı sayıda stajyer alımı gerçekleştirmeyi planlıyor. Arkas Holding, 2013 yılında 344 stajyer aldı. Bu yıl ise rakamı artırarak 370 stajyer alacak. Coca-Cola, staj programlarına her yıl yaklaşık 70 öğrenci kabul ediyor, 2014 yılında da aynı sayıda stajyer alımı yapacak. Alarko Carrier 2013 yılında 68 öğrenciye staj imkânı tanıdı. Bu yıl da üniversite ve lise olmak üzere yaklaşık 60 öğrenciyi stajyer olarak istihdam etmeyi planlıyor. Netaş, 2013 yılının Haziran-Eylül döneminde toplam 82 stajyer kabul etti. Bu yıl ise toplam 50 stajyer almayı hedefliyor. Garanti Ban bin 155 öğrenciyi stajyer olarak istihdam edecek. Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yer alan bu şirketler 2014 yılında toplamda 5 bin 319 kişilik bir stajyer istihdamı gerçekleştirecek.

Fransızca’dan gelen staj kelimesi(Stage), meslek edinecek olan kimsenin, bir kurumun bir veya birçok bölümünde geçirdiği uygulamalı öğrenme dönemi olarak tanımlanıyor. Son yıllarda şirketler bünyelerinde istihdam edecekleri personel adaylarında staj, yarı zamanlı, dönemsel iş gibi deneyimlere özellikle önem veriyor.

2013 yılı stajyer ilanlarına başvuran öğrenci sayısındaki artışı değerlendiren Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz, “Yeni mezun bir adayın özgeçmişinde ne kadar çok staj, yarı zamanlı, dönemsel iş görünüyorsa bu, ona iş hayatında o kadar çok avantaj sağlayacaktır. Bu artışta Kariyer.net’in mobil uygulamasının da etkili olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Mobil site m.kariyer.net adaylar tarafından yoğun ilgi görüyor. iPhone ve Android işletim sistemli cihazlar için geliştirilen İşAra uygulamamız, 2013’te 1 milyon 500 bin download rakamına ulaştı. Kariyer.net’teki mobil başvuruların oranı bir yılda yüzde 3’ten yüzde 15’e yükseldi” dedi.

Azoz, “Yeni mezunların iş ararken en çok karşılaştıkları sorun olan deneyimsizlik, stajla ortadan kaldırılabiliyor. Her yıl Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversiteleri ziyaret ediyoruz. ‘Kariyer.net’ten Kariyer Tüyoları’ konulu paneller veriyoruz. Üniversite ziyaretlerimizde öğrencilerin henüz staj konusuna vermeleri gereken önemi vermediklerini gözlemliyoruz. Panellerde öğrencilere stajın ve yarı zamanlı işlerin önemini anlatıyor, onları staj yapmaya teşvik ediyoruz” diye konuştu.

En hareketli dönem mayıs

Türkiye’de hemen hemen tüm sektörlerde stajyer istihdam ediliyor. Ancak ilk sırada özellikle gençlerin yakından takip ettiği sosyal medyanın da etkisiyle bilişim ve hızlı tüketim Malları sektörleri öne çıkıyor. Kimya, sağlık ve hizmet sektörleri de stajyer ilanlarının yoğun olduğu sektörler. Kariyer.net verilerine göre mart ve nisan aylarında staj ilan sayılarındaki hareketlenme, mayıs ayında en yüksek seviyelere ulaşıyor. Haziran ayında da devam eden stajyer arayışı, yaz aylarının sonuna doğru düşüşe geçiyor. Kasım ayı ise yine hareketlendiğini görüyoruz. Eylül ve aralık ayları da stajyerlerin işe alımının nispeten hareketli olduğu aylar arasında. Başvuru sayıları dikkate alındığında 96 bine yakın adayla en çok Anadolu Üniversitesi öğrencileri stajyer ilanlarına başvuru yapıyor. Bu üniversiteyi İstanbul ve Marmara Üniversiteleri takip ediyor. Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi de stajyerlik ilanlarına ilgi gösteriyor. Kariyer.net’teki iş ilanlarında olduğu gibi stajyer ilanları da İstanbul, Ankara, İzmir ve Kocaeli illerinde yoğunluk yaşanıyor.

Yaptığınız işi ciddiye alın

Peki ama, iş müracaatlarının değerlendirilmesinde önemi giderek artan stajyerlik için nasıl hazırlık yapılmalı?

İlk olarak staj yapmayı istediğin şirketi dikkatlice araştırın. Şirketin kendisi, çalışanları ve müşterileri hakkında bilgi edinin. Şirketin internet sitesine bakmayı ihmal etmeyin. Şirket ve amirlerinin hakkında gazetelerde çıkan haberleri okuyun. Kiminle çalışacağınızı biliyorsanız, bu kişilerin LinkedIn ya da Twitter profillerini inceleyin. Stajyer olarak çalışmaya başladıysanız, çalışarak geçirdiğiniz zamanın hakkını verin. Göreviniz stajyerlik olabilir, yaptığınız işi ciddiye alın. Bu basit tüyolarla stajyerlik size doğru kariyer yolunda ilerleme şansı verecektir.

Stajyer adayına iyi bir işe girmeye yardımcı olacak öneriler

Stajyerlik teklifini kabul etmeden önce firmayla ilgili bir araştırma yapın.

Size bir ip ucu verebilecek, firmada çalışmış bir stajyer bulmayı deneyin.

Kabul edildiğiniz görevden mümkün olduğunca çok fayda sağlayamaya, öğrenmeye çalışın.

1) Garanti Bankası bin 155 stajyer alacak

2013 yılında üç ayrı staj programımızla toplam bin 155 öğrenciye staj imkanı sağladık. 2014’te de bu civarda bir stajyer alımı yapmayı planlıyoruz. Staj ilanlarımızı www.garanti.com.tr/garantilikariyer sitemizde yayınlıyor ve başvurularımızı bu ilanlar üzerinden topluyoruz. Stajyerlerimizi, potansiyel çalışanlarımız olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle bankamızın temel yetkinliklerine uygun olmaları ve genel olarak bankacılık sektörünü tanımaya çalışmaları bizim için önemli. Stajyerlerimizi Bankamız ihtiyaçları bazında İstanbul’daki Genel Müdürlüğümüzde bulunan birimlerimiz, Türkiye çapındaki bölge müdürlüklerimiz ve şubelerimizde değerlendiriyoruz. Staj programları süresince işbaşı eğitim veriyoruz.

2) NETAŞ, çoğunlukla Ar-Ge bölümüne stajyer alıyor

2013 yılı Haziran-Eylül döneminde Netaş bünyesine 82 stajyer kabul edildi. 2014 yılında 50 stajyer alınması hedefleniyor. Stajyer adayları, Netaş’ın web sitesi üzerinden (www.netas.com.tr) başvuru yapabiliyor. 4 yıllık üniversitelerin mühendislik ve iktisadi idari bilimler fakültelerinin 3. veya 4. sınıfında öğrenim gören, not ortalaması 3.00 ve üzeri olan öğrenciler arasından, yetkinlik olarak kriterlerimize uygun adayları değerlendirmeye alıyoruz. Çoğunlukla Ar-Ge bölümüne stajyer alıyoruz.

3) Tofaş, 475 stajyer alımı yapacak

2013 yılında meslek lisesi, meslek yüksek okulu ve üniversite öğrencileri için yaz döneminde ve akademik takvim süresince, Tofaş Bursa Fabrika ve İstanbul Genel Müdürlük bünyesine, 475 stajyer aldık. 2014 yılında da bu sayıda stajyer alımı gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Ar-Ge ve Üretim başta olmak üzere ağırlıklı olarak Tedarik Zinciri, Satınalma, Kalite, Satış/Pazarlama, İnsan Kaynakları ve Mali Grup departmanlarımıza stajyer alımı yapıyoruz.

4) Coca-Cola iki farklı program uyguluyor

Coca-Cola’da staj için kısa ve uzun dönemli olarak iki farklı program uyguluyoruz. Coca-Cola’nın uzun dönemli programı ‘Career Express 365’ bir yıl sürüyor. Kısa dönemli staj programımız ise ‘Career Express ZIP’. Her yıl yaklaşık 70 öğrenci kabul ediyoruz. 2014 yılında da aynı sayıda öğrenciyle birlikte olacağız. Başvuruları online olarak alıyoruz. Career Express 365 programımıza staj başvurusu yapmak isteyen adaylarımızda aradığımız temel şartlar, üniversitelerin lisans programlarında 3’üncü sınıfı bitirmiş veya master öğrencisi olmaları. Career Express ZIP programımıza bizlerle uzun dönem staj yapamayacak, yurtdışında veya şehir dışında okuyan öğrencilerimizi yerleştirmeye çalışıyoruz. Kısa dönem staj başvurusu yapabilmenin temel şartları, üniversitelerin lisans programlarının ikinci veya üçüncü sınıf öğrencisi olmaları, Temmuz ayı boyunca İstanbul’da bulunabilmeleri ve yetkinlik bazlı mülakat aşamalarımızı başarıyla tamamlayabilmeleri oluyor.

5) Yapı ve Kredi Bankası, 639 stajyer istihdam edecek

2013 yılında 639 öğrenciye staj imkanı tanıdık. 2014’te de Türkiye genelindeki şubelerimizin ihtiyaçlarına bağlı olarak stajyer alımı yapacağız. Genel Müdürlük bölümlerimiz için belirlenen kontenjanlar paralelinde stajyer alımı yapmayı sürdüreceğiz. Son iki yıldır Heroes Club programımızla gençlere sosyal medya üzerinden ulaşıyoruz.

6) Arkas Holding, iş başvusunda öncelik tanıyor alıyor

2013 yılında toplam 344 stajyer aldık. 2014 yılında bu rakamın 370 kişiyi bulması bekleniyor. Faaliyet gösterdiğimiz sektörlere yönelik eğitim veren okullarla işbirliği yapıyoruz. Öğretmenlerin yönlendirdiği stajyer adayları şirkete gelip başvuru yapabiliyor. Arkas Holding’de staj yapmış her öğrenci için iş başvurularında öncelik fırsatı da tanınıyor.

7) Alarko Carrier, her bölüme stajyer alıyor

2013’te 60 üniversite, 8 lise olmak üzere toplam 68 öğrenciye staj imkânı tanıdık. Bu yıl da yaklaşık 60 öğrenciye staj imkânı tanımayı planlıyoruz. Üniversite öğrencileri için başvurular; 30 Nisan’a kadar, e-posta veya faks yoluyla yapılıyor. Meslek lisesi için başvuru tarihi 15 Mayıs. Başvurularda Alarko grup şirketleri tarafından meslek veya ticaret liselerine müracaatla ya da bireysel talepler değerlendirilerek alınıyor.

8) Turkcell 2 bin 500 stajyer alıyor

Turkcell grup şirketlerimiz Turkcell Global Bilgi ve Turkcell Superonline ile birlikte her yıl 2 bin 500 stajyer alıyoruz. Yalnızca Turkcell’de 250 stajyer ile birlikte çalışıyoruz. Bu yıl da aynı oranda stajyer alacağız. Ağırlıklı olarak teknoloji fonksiyonlarımıza stajyer alıyoruz. Stajyerlerimize staj süresi boyunca Turkcell Akademi tarafından alabilecekleri E-Learning tabanlı digital eğitimler tanımlanıyor.

(Kaynak: Dünya Gazetesi | 07.01.2014)

GÜNDEM