BASINDAN YAZILAR
İşveren Servis Sağlamak Zorunda Mı? / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

İşveren Servis Sağlamak Zorunda Mı? / Ali Şerbetçi

  İşyerimizde servis yok. İşveren işyerinde çalışanlara servis sağlamakla yükümlü mü? Bu konuda yasal bir zorunluluk var mı? Ayrıca çayların parasını kendimiz ödüyoruz. Bu konuda ne yapmamız gerekiyor? M.E. 
İş Kanunu'na göre, işverenin işçilere servis sağlama zorunluğu bulunmamaktadır. Ancak yapılan iş sözleşmesine veya varsa toplu iş sözleşmesine çalışanların işyerine servis ile getirilip götürüleceğine ilişkin bir hüküm konulmuşsa bu durumda işveren servis sağlamakta yükümlüdür. Yine çay konusunda da aynı şekilde; işveren kanuna göre çay paralarını ödemek zorunda değildir. Ancak sözleşmede hüküm varsa bunu sağlar. 

Almanya'da çalışan bir yakınım var. Yurt dışında çalıştığı günleri borçlanmak istiyor. Ancak borçlanma yaptıktan sonra herhangi bir aksilik durumunda maaş bağlamaya engel çıkarsa, ödeyeceği tutarı geri alabilir mi? Yoksa bu para devlete mi kalır? 5...223243...No'lu SMS 
Borçlanma başvurusunda bulunup borcu tebliğ edilmeden ya da tebliğ edildikten sonra üç aylık süre içerisinde borçlanma başvurusundan vazgeçtiklerini yazılı olarak ilgili sosyal güvenlik il müdürlüğüne bildirenlerin borçlanmaları geçersiz sayılır. Tahakkuk eden borcun tamamını veya bir kısmını ödeyenlerden istemeleri halinde tamamı faiz uygulanmaksızın iade edilmektedir. Bu nedenle endişe edilmesine gerek yok. Ancak yatırılan ücretin bir kısmı iade için talep edilirse kısmi iade yapılmaz. Borçlandıkları hizmet karşılığı emekli olmuş iseler yine iade yapılmaz.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
02.01.2005 tarihi işe giriş tarihim. SSK'dan ne zaman emekli olurum? 5...327245 Nolu SMS 
Doğum tarihinizi ve toplam prim gün sayınızı yazmamışsınız. SSK işe girişinize göre, iki türlü emekli olabilirsiniz. Birincisi, 7000 prim gün sayısını tamamlamak şartı ile 60 yaşınızın tamamlandığı tarihte tam emekli olabilirsiniz. İkincisi ise, 25 yıl, 4500 prim gün ve yine 60 yaşınızın dolacağı tarihte emekli olabilirsiniz. İkinci şarta göre, prim gün sayınız ve 60 yaşınız dolsa bile 25 yıl şartından dolayı 02.01.2030 tarihinden önce emekli olamazsınız.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 30.04.2013)

GÜNDEM