BASINDAN YAZILAR
Maden Ve Ağır Sanayiye SGK Dopingi Geliyor / Sadettin Orhan - MuhasebeTR

Maden Ve Ağır Sanayiye SGK Dopingi Geliyor / Sadettin Orhan

 Geçtiğimiz günlerde basında bir haber yer aldı fakat Türkiye gündeminin yoğunluğu sebebiyle hak ettiği ilgiyi göremedi.

Habere göre SGK, İş Kazası ve Meslek Hastalığı (İKMH) prim oranını bütün işverenler için %2'de eşitlemeyi planlıyor. Şu anki uygulamada İKMH prim oranı işyerinin tehlike sınıfına göre %1 ila 6,5 puan arasında değişiyor. En yüksek primi ise maden ve ağır sanayi işyerleri ödüyor.

Bütün işyerleri için %2 gibi bir prim oranı belirlenmesi durumunda uygulamadan en kârlı çıkanlar şüphesiz maden, taşocağı ve ağır sanayi işverenleri olacak. Zira her işçi için aylık %4,5 puanlık prim tasarrufu sağlamış olacaklar. Örneğin bin kişinin çalıştığı bir maden işyerinde, yeni uygulama sonrası yıllık 1 milyon liranın üzerinde tasarruf sağlanmış olacak. Diğer taraftan büro, işyeri gibi tehlike sınıfı düşük olan işyerleri için prim tutarında cüzi bir artış yaşanacak.

SGK da kârlı çıkacak

SGK İşverenler Prim Dairesi'nin yaptığı hesaplamaya göre prim tarifesinin tek oranda sabitlenmesi prim kaybı oluşturmuyor. Aksine bir miktar artış da getiriyor. Zira şu an Türkiye ortalamasına bakıldığında İKMH prim oranı %2'nin altında kalıyor. Ayrıca hem işverenler hem de SGK için gereksiz pek çok işlem yüküne de son verilmiş olacak.Şirket ortaklığını sona erdirmeniz gerekir

Soru: Sadettin Bey, şirket ortaklığından dolayı Bağ-Kur'luyum. Birikmiş prim borçlarım var ve şimdilik ödememiz mümkün değil. Eşim SSK emeklisi, başka da gelirimiz yok. Bağ-Kur borcumdan dolayı sağlık yardımı alamıyorum. Eşimin üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim? Hayriye S.

Cevap: Hayriye Hanım, Bağ-Kur borcunuz varken sağlık yardımlarından yararlanabilmeniz için üç seçeneğiniz var:
· Mevcut borcunuzu kapatacaksınız ki şu an imkanınız olmadığını belirtmişsiniz.
· Şirket ortaklığınızı sonlandırarak eşiniz üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz. Sigortalılığınız sona erdikten sonra Bağ-Kur borcunuzun bulunması eşiniz üzerinden sağlık yardımı almaya engel olmaz.
· Kendi şirketiniz dışında başka bir işyerinde çalışır ve 4/a'lı sigortalı olursanız, borcunuz bulunsa dahi sağlık yardımı almaya başlarsınız.

1260 gün sonra emeklisiniz

Soru: Sadettin Bey, ben 25.05.1964 doğumluyum. 08.10.1985 Bağ-Kur girişli ve 29.03.2011 çıkışlıyım. Ayrıca bir işletmede 01.07.2011 tarihinden itibaren sigortalı olarak çalışmaktayım. Bu bilgilere göre nereden ve nasıl emekli olabilirim? Necat K.

Cevap: Değerli okurum, 1 Temmuz 2011'de başlayan sigortalı çalışmanızı 3,5 yıla (1260 gün) tamamladığınız tarihte SSK'lı olarak emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Bugün Gazetesi | 29.10.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM