BASINDAN YAZILAR
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İle Özelde 'Fark' Kalmayacak / Ali Tezel - MuhasebeTR

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası İle Özelde 'Fark' Kalmayacak / Ali Tezel

 

 

Tamamlayıcı sağlık sigortası için ilk adımlar atıldı, ancak henüz poliçe satan şirket yok. Sistemin amacına ulaşması için poliçenin ucuz olmasını isteyen sağlık şirketleri bu sistem ile bütün özel hastanelerin SGK'lılara açılacağının altını çiziyor

Özel hastanelerden bazıları SGK'lıları kabul ediyor bazıları da fiyatlar çok düşük diyerek kabul etmiyor. Tamamlayıcı sigorta uygulamasına 6 ay önce start verildi ama daha ortada poliçe satan sigorta şirketi yok. Biz de konuyu taraflardan biri ile görüşerek gündeme getirmeye ve tamamlayıcı sigorta gelsin diye gündemde tutmaya devam ediyoruz...
Konuyu, kamuoyunca Alman, Vatan ve İtalyan Hastanesi diye bilinen hastaneleri bünyesinde barındıran, resmi ismi Universal Hastaneler Grubu olan, Türkiye'nin en yaygın hastane gruplarından birinin CEO'su Esat Erkuş ile değerlendirdik.

KALİTE DE KORUNACAK
Grubun 7 ilde 12 hastanesi var. 12 hastaneden Taksim Alman Hastanesi ile kardiyoloji, kardiyovasküler cerrahi (KVC) ve acil dallarında, İzmir Ege Sağlık Hastanesi ile KVC, kardiyoloji, onkoloji ve acil dallarında SGK ile sözleşmesi var. Diğer dallarında SGK'lı hasta kabul etmiyorlar. Türkiye'nin en lüks hastanesi denilen Universal Çamlıca Hastanesi dahil diğer illerdeki hastanelerinde ise tüm SGK’lıları kabul ediyorlar.
Esat Erkuş, SGK ile sözleşme yapmadıkları hastane ve branşlarda, hastalar için Türk Tabipleri Birliği fiyatlarını uyguladıklarını ve SGK’nın Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatları ile TTB fiyatları arasında büyük farklılık olduğunu ifade ederken, halen uygulanmaya fiilen başlanmayan Tamamlayıcı Sigorta ile, SUT ve TTB fiyatlarının birbirine çok yaklaşacağını ve mevcut kalite politikaları ile tüm hastane ve branşlarda SGK’lı hasta kabul edeceklerinin altını çiziyor. Henüz ortada SGK’lı hastalar için sigorta poliçesi satan Tamamlayıcı Sigorta şirketi olmadığını anımsatan Erkuş sözlerine şöyle devam ediyor:

4 KAT FARK BEKLİYORUZ
"Şayet, Tamamlayıcı Sigorta Şirketleri poliçe satmaya ve grubumuzla da sözleşme yapmaya başlarlarsa SUT fiyatlarının 4 katı gibi bir farkı vatandaştan değil tamamlayıcı sigorta şirketlerinden alacağımızı tahmin ediyoruz. Şu an ise SGK ile sözleşme yaptığımız dal ve hastaneler için SUT fiyatlarının yüzde 30'u ile yüzde 90'ı kadar farkı vatandaştan istiyoruz. Tamamlayıcı sigortalı olacak vatandaşlarımızdan ise uygulama başladığında tek bir kuruş bile fark almadan, tüm farkı tamamlayıcı sigorta şirketlerinden istemeye başlayacağız."

Poliçeler yıllık 400-600 lira gibi olmalı
Erkuş, "2012 Ocak ayından beridir tüm ülkenin zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) sahibi olduğu düşünülürse, Tamamlayıcı Sağlık Sigorta Poliçesi alabilecek nüfusun da çok büyük sayılarda olabileceğini tahmin ediyoruz. Ancak, bütün ülkenin tamamlayıcı sağlık sigorta poliçesi satın alabilmesi için yıllık poliçe bedellerinin düşük rakamlı olması da gerekir. Bizim beklentimiz poliçelerin yıllık 400 veya 600 lira gibi olmasıdır" yorumunu yapıyor.

Elimizdeki veri bankasını paylaşabiliriz
1974'ten beri faaliyette bulunan grubun elinde çok sayıda hastaya ait telefon ve adres veri bankasının olduğuna işaret eden Erkuş, "Mevzuata aykırı bulunmazsa, Tamamlayıcı Sigorta şirketleri ile veri bankamızı paylaşır ve Tamamlayıcı Sigorta şirketlerinin poliçelerinin yüksek sayılara ulaşmasını isteriz. Daha çok sayıda hasta özel hastanelere gelip, ceplerinden tek kuruş çıkmadan hizmetlerimizden yararlanabilirler" diyor.

Türkiye nüfusuna göre SİGORTA ORANI DÜŞÜK
Universal Hastaneler Grubu CEO’su Esat Erkuş, halen yıllık kişi başına 2 bin lira olan özel sağlık sigorta poliçelerinin 75 milyonluk nüfusa oranına bakıldığında oldukça düşük kaldığına işaret etti.

(Kaynak: Haber Türk | 12.10.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM