BASINDAN YAZILAR
İşyeri Kapanırsa Tazminat Alınır / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

İşyeri Kapanırsa Tazminat Alınır / Ali Şerbetçi

 Çalıştığım firma işyerini kapatıyor.
Firma Eskişehir civarında bir fabrika ile ortak oldu. Bunu da yazılı olarak bildirdiler. İşyeri İstanbul'da kapanış veriyor. Kıdem ve ihbar tazminatı alabilir miyiz? H.A. 


İş Kanunu'na göre çalışma şartlarında meydana gelen esaslı değişikliği işçi kabul etmek zorunda değildir. İş sözleşmenizde Türkiye'nin her yerinde işverence belirlenecek yerde görev yapabileceğinize dair bir hüküm yoksa Eskişehir'e gitmek zorunda değilsiniz.
Tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. 

 Bir çalışan olarak 1200 TL maaş almaktayım ama banka üzerinden 750 TL'sini çekiyorum. Geri kalan parayı elden veriyorlar. Ne yapmalıyım?
5...857508 Nolu SMS: 


İş Kanunu'na göre 10 işçiden fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde, çalışan işçilerin ücretinin banka aracılığı ile ödenme zorunluluğu vardır.
Ödenen ücretin tamamının banka aracılığı ile ödenmesi gerekir. Ücretinizin tamamı banka aracılığı ile ödenmiyorsa burada devletin vergi ve sigorta primi kaybı oluşmaktadır. Bu neden işverenlik hakkında Maliye Bakanlığı'na, Sosyal Güvenlik Kurumu'na ve Çalışma Bakanlığı'na ihbar da bulunabilirsiniz. 

 Hem prim günü tamamlayıp hem de sağlıktan faydalanmak için isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum. Posta ile başvuru yapma imkanım var mı? Arife A.

İsteğe bağlı sigortalı olmak için illa da SGK'ya gitmenize gerek yok. İsteğe bağlı giriş bildirgesini posta ile de gönderebilirsiniz. Sigortalılık başlangıcınız, postanın kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihi, iadeli taahhütlü veya acele posta ile göndermeniz durumunda postaya veriliş tarihi baz alınarak yapılacaktır.

Ne Zaman Emekli Olurum?

 24.04.1966 doğumluyum. SSK başlangıcım 02.04.1986, ne zaman emekli olabilirim? 5...545359 Nolu SMS:
SSK girişinize göre 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün sayınızı tamamlayarak 24.04.2015 tarihinde emekli olabilirsiniz.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 02.10.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM