BASINDAN YAZILAR
Memur Yarışmaya Katılabilir, Ama... / Ali Şerbetçi - MuhasebeTR

Memur Yarışmaya Katılabilir, Ama... / Ali Şerbetçi

  Çalıştığım işyeri makine imalatı ile uğraşıyor. Makine sattığımız bir firmadan arıza sebebiyle çağırdılar. Kendi kusurlarından dolayı bozulan makineyi tamir etmemiz istendi. Tamirat sırasında vücudumun çeşitli yerlerinde 2-3 derece yanıklar oluştu. 50 gün iş göremezlik raporu aldım. Acaba ben bu firmayı dava edebilir miyim? S.D. 
Öncelikle geçmiş olsun. Geçirmiş olduğunuz iş kazası ile ilgili olarak kendi işvereniniz aleyhine dava açabilirsiniz. Ayrıca uğradığınız zarardan ve yaralanmadan dolayı müşterinin kusuru varsa, bununla ilgili olarak da tazminat davası açmanız mümkündür.

 SSK girişim 03.12.1996. SSK primim 4100 gündür. 08.02.2008 tarihinden beri aynı firmada taşoren firmaya bağlı güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. İstifa edip tazminatımı almak istiyorum. Ne yapmam lazım? B.ÖZTÜRK
Prim ödeme gün sayısını ve hizmet süresini doldurmuş olup, emekli olmak için yaşı bekliyor iseniz, Sosyal Güvenlik Kurumu'na müracaat ederek hizmet sürenizi ve prim ödeme gün sayınızı doldurduğunuza ve kıdem tazminatını alarak işyerinden ayrılabileceğinize ilişkin bir yazı almanız gerekir. Bu yazı ile birlikte işverenliğe müracaat edip, tazminatınızı alarak işten ayrılmak istediğinizi belirttiğiniz anda tazminatınızı alarak işten ayrılabilirsiniz. Ödemez ise iş mahkemesine dava açarak yasal faizi ile birlikte tazminatınızı alırsınız. 

 Devlet memuru olarak aşçı kadrosunda çalışmaktayım. Televizyonda bir yarışma programına katılmak istiyorum. Çalıştığım kurumun adını söylememde bir yasak bulunuyor mu? Beni bu konuda bilgilendirir misiniz? H.Y. 
Devlet memurlarının yarışma programına katılmasına engel bir durum bulunmuyor. Siz de yarışma programına endişe etmeden katılabilirsiniz. Çünkü Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile halka açık yarışmalarda, kampanyalarda veya etkinliklerde kazanılan ödül veya hediyeler memurlar açısından hediye alma yasağının dışında yer almakta. Yarışmada kendinizi tanıtırken çalıştığınız kurumun adını söylemekte bence bir sakınca yok. Yarışmaya katılıp para ödülü kazanırsanız, bu ödülü almanız memuriyet açısından bir sıkıntı yaratmayacaktır. Bu yarışmaya yıllık izninizi alarak katılabilirsiniz. Sizin gibi yarışma programına katılmak isteyen tüm memurların dikkatini çekmek istiyorum. Yarışma programlarına katılmak isteyen memurların, katıldıkları yarışma programında görevi ve kurumu ile ilgili bilgileri paylaşmamaları gerekiyor. Ayrıca; yarışma programında Devlet Memurları Kanunu'nun 8'inci maddesinde yer alan hükümlere aykırı davranılmaması gerekiyor.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
 01.06.1964 doğumluyum. Bağ-Kur girişim 20.07.1988 ve kesintisiz devam ediyorum. Ne zaman emekli olacağım? 5...910695 Nolu SMS 
Vermiş olduğunuz bilgilere göre Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 51 yaşa tabisiniz. 2.5 aylık askerlik öderseniz 50 yaşa tabi olursunuz. Bu durumda 50 yaşınızın dolacağı 01.06.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz. 

 12.12.1968 doğumluyum. 27.03.1991 Bağ-Kur girişliyim ve halen aralıksız devam etmekteyim. Ne zaman emekli olabilirim? 5...646876 Nolu SMS 
Bağ-Kur'dan 9000 prim gün ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. 17 aylık askerlik öderseniz 51 yaşa tabi olursunuz. Bu durumda emekli olacağınız tarih 12.12.2019'dur. SSK'dan da aynı yaşa tabisiniz. 3.5 yıl SSK ödeyip kayıtlarınızı durdurarak 9000 prim günü tamamlamaya gerek kalmadan emeklilik yaşınızı bekleyebilirsiniz.

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 31.07.2012)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM