SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Belediyeler yapılan işlerde KDV Muafiyeti

Belediyeler yapılan işlerde KDV Muafiyeti

Soru: Belediyelere yapılan işlerde KDV muafiyeti var mıdır?

Cevap: 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunun 1. maddesinde Türkiye’de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan mal ve hizmet teslimlerinin vergiye tabi olduğu hüküm altına alınmıştır.

Ayrıca ,aynı kanunun 19. maddesinde ise “Diğer kanunlardaki vergi muaflık ve istisna hükümleri bu vergi bakımından geçersizdir. Katma değer vergisine ilişkin istisna ve muafiyetler ancak bu Kanuna hüküm eklenmek veya bu Kanunda değişiklik yapılmak suretiyle düzenlenir.” denilmekte olup, söz konusu Kanunda, Belediyelere yapılan inşaat işleri ve kullanımları ile ilgili olarak yapılacak teslim ve hizmetlerin katma değer vergisinden istisna olduğuna dair herhangi bir hükme yer verilmemiştir.

Buna göre, Belediye Kanunlarındaki vergi muaflık ve istisna hükümleri Katma Değer Vergisi Kanunu bakımından geçersizdir. Belediye Başkanlığına yapılacak işlerin katma değer vergisinden istisna tutulması mümkün bulunmadığından ödenen katma değer vergisinin iade edilmemesi gerekmektedir.


Koray ATEŞ
SMMM-E. Öğretim Görevlisi
Akdeniz Denetim YMM Ltd.Şti.
Fax:0224 224 53 54
korayates@muhasebetr.com

(20.09.2011)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM