SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Evlerde Yapılan Nakış Ve Dikiş Gibi İşlerden Kazanılan Para Vergiden Muaf Mıdır?

Evlerde Yapılan Nakış Ve Dikiş Gibi İşlerden Kazanılan Para Vergiden Muaf Mıdır?

Cevap: Evet muaftır. GVK 9.maddesinin 6.fıkrası aşağıdaki gibidir.

Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın veya yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı, ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden  satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.

Dr. Koray ATEŞ
korayates@muhasebetr.com

(12.04.2022)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM