RSS | Sitene Ekle | Giriş Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Asgari Ücret 2014 | 2014 Asgari Geçim İndirimi | Reklam | Bize Ulaşın    


YMM Dr. Hayrullah Doğan
Binlerce Firma, Kasa Mevcudu ve Ortaklardan Alacaklar Tutarlarını Düzeltmek İçin Torba Yasadan Neden Yararlanamıyor?
(01.10.2014)
Kuyumculuk Muhasebesi ve İşlemleri

MUHASEBECİLERE VE MALİ MÜŞAVİRLERE ÖZEL İNTERNET SİTESİ DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

ÜCRETSİZ ÜYELİK

Ücretsiz üye olun,
güncel bilgiler e-posta adresinize gelsin.

 
E-Posta Adresiniz:

EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

Asgari Ücret 2014
Asgari Geçim İndirimi 2014
Basından Yazılar
E-Kitaplar
İstirahatli / Raporlu İşçinin Bildirimi
Fazla Mesai Ücreti Hesaplama
Kıdem Tazminatı Fonu
Pratik Bilgiler 2014
Güncel Mevzuat
Soru-Cevap
Tek Düzen Hesap
    Planı
Vergi Takvimi 2014
Videolu Soru-Cevap
    (Yeni)
Yazarlarımız

 SON YAZILAR
  Binlerce Firma, Kasa Mevcudu ve Ortaklardan Alacaklar Tutarlarını Düzeltmek İçin Torba Yasadan Neden Yararlanamıyor?

  Vergi İncelemeleri ve Eleştiriler

  Muhasebe Kayıtlarında 400 Hesaptan 300 Hesaba Virman Yapılamaz! 300 Hesap 31/12/…. Tarihli Bilançoda Yer Alamaz!

  Eşe Ek Kart Ortak Hesaptan Avantajlı

  Alt İşverenlere Sıkıyönetim Geldi

  6. Yılında Sosyal Güvenlik Reformu

  Birden Fazla İşyeri Olup SGK Borcu Olan İşverenlerin Yapılandırmadaki Başvuru Esası

  Şirket Çalışanlarına Verilen Pazarlama Amaçlı Avansların Muhasebeleştirilmesi

  Torba Yasada Neler Kapsam Harici ?

  Torba Yasada Bulunan Kasa ve Ortaklar Cari Hesabı Affının Ayrıntıları

  Torba Yasa ve Yapılandırma-2

  KDV ve Muhtasar Beyannamesinde Bunlara Dikkat - 1

  Sayın Başbakan, Bürokrasi Aldatabilir

  Kendi İsteğiyle İşten Ayrılan Kıdem Tazminatı Alır Mı?


SORU - CEVAP (Her gün 1 SORU - 1 CEVAP)
Yıllara Sari İnşaat ve Onarım İşlerine Uygulanan % 3 lük stopaj kesintisi ne şekilde yapılır yani alınan her hak ediş üzerinden hakedişi ödeyen kurum tarafından mı? yapılır. Yada bu muhtasar beyannamede mi beyan edili
Yıllara Sari İnşaat ve Onarım İşlerine Uygulanan % 3 lük stopaj kesintisi ne şekilde yapılır yani alınan her hak ediş üzerinden hakedişi ödeyen kurum tarafından mı? yapılır. Yada bu muhtasar beyannamede mi beyan edili

- 21.10.2009 -

Soru:
Yıllara Sari İnşaat ve Onarım İşlerine Uygulanan % 3 lük stopaj kesintisi ne şekilde yapılır yani alınan her hak ediş üzerinden hakedişi ödeyen kurum tarafından mı? yapılır. Yada bu muhtasar beyannamede mi beyan edili


Cevap:

Yıllara yaygın inşaat /taahhüt ve onarım işlerinde, Gelir Vergisi Kanunu’nun
94/3.maddesi uyarınca,42.madde kapsamına giren işler dolayısıyla bu işleri yapanlara
(kurumlar dahil) ödenen istihkak bedellerinden (avans olarak ödenenler dahil) istihkak
sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben vergi tevkifatı yapılması zorunludur. Tevkifat oranı,
% 3’tür

Vergi Kesintisiyle İlgili Önemli Noktalar :
• Yap/sat şeklinde sürdürülen özel inşaatlar vergi kesintisi uygulamasına tabi değillerdir.
• Sadece gerçek kişi yükümlüler değil,Kurumların aldıkları hakedişlerden de kesinti
yapılacaktır.
• AVANS Ödemelerinden de yukarıda belirtilen kesintiler yapılacaktır.
• Aynı yıl başlayıp, aynı yılda tamamlanan inşaat/taahhüt ve onarım işleri vergi kesintisine
tabi tutulmayacaktır.
•Süreci bir yıldan az olsa da, başladığı yılda tamamlanmayan (sonraki yıla sarkan)
inşaat/taahhüt ve onarım işleri vergi kesintisine tabi tutulacaktır.
• İşin bir bölümü TAŞERON firmaya verilmiş, iş yıllara sarkıyor ise; Taşeron firmaya yapılan
hakediş ödemelerinden de kesinti yapılacaktır.
• Başlangıçta yıllara yaygın olmayan inşaat/taahhüt ve onarım faaliyetleri, sonradan yıllara
yaygın duruma gelmişlerse; bu duruma geldiği tarihten sonraki hakedişler üzerinden kesinti
yapılacaktır.
• Tahakkuk etmiş olmasına rağmen, tahsil edilmeyen hakedişlerden kesinti yapılmayacaktır.
• Nakit olarak yapılan tahsilatlarla birlikte, hesaba geçme şeklindeki tahsilatlar da vergi
kesintisine tabi tutulacaktır.
• Hakedişler kapsamında ödenmekte olan fiyat farkları’da vergi kesintisine tabi tutulacaktır.
Gelir Vergisi Kanununun 94.maddesiyle “ Yıllara yaygın inşaat/taahhüt ve onarım işlerinde”
işi yapanlara HAKEDİŞ tutarları ödenirken; bu tutarlar üzerinden VERGİ KESİNTİSİ
yapılması gerekmekte ve inşaat/taahhüt ve onarım işini yaptıranlar tarafından ilgili dönem
Muhtasar Beyannamesiyle Vergi Dairesine ödenmesi gerekmektedir.


Koray ATEŞ
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
E. Öğretim Görevlisi - Denetçi
korayates@muhasebetr.com
www.MuhasebeTR.com



Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)