ÖZEL HABER
Eximbank Kredilerini Kapamada Gümrük Engeli! | Muhasebe TR

Eximbank Kredilerini Kapamada Gümrük Engeli!

Bilindiği üzere ihracat yapan firmalar Eximbank tan ihracat taahhütlü düşük faizli krediler kullanmaktadır.

İhracatçılar kullanmış oldukları kredilerini, kredi kullanım tarihinden itibaren 24 aya kadar

Kredi anapara + faiz toplamı kadar tutarda ihracat gerçekleştirme taahhüdünü yerine getirmekle sorumludurlar ve bu tutardaki Gümrük Çıkış Beyannamelerini bankalara ibraz etmek zorundadırlar.

Son günlerde karşılaşılan önemli bir konu ise ihracatçının taahhüt kapamada gerek bankalar aracılığı ile gerekse Eximbank dan direk olarak kullandığı kredilerine saydırmak için bankalara ibraz ettiği Gümrük Çıkış Beyannamelerinin üzerinde sağ üst köşede bulunan ve işlemi yapan gümrük memurunun adıyla basılan kırmızı mührün artık beyannamelere basılmıyor olması gerekçesi ile taahhüt kapamaları için bankalar, ihracatçı tarafından ibraz edilen gümrük beyannamelerini bu mührün ve imzanın olmaması gerekçesiyle kabul etmemektedirler.

Konuyla ilgili Bankalar İhracatçıları yeniden Gümrük Müdürlüklerine yönlendirerek mühür ve memurun kaşesinin tamamlanmasını istemektedir. Gümrük Müdürlükleri ise kırmızı mührü beyannamelere basarak fakat artık memur çalıştırmıyoruz diyerek memur imzası olmadan beyannameleri ihracatçılara teslim etmektedir. Gümrüklerin uygulamadaki bu değişikliği Resmi Gazete de yayımlatmadan yaptığı gerekçesi ile maalesef ilgili Bankalarda bunu da kabul etmemekte ısrarlılar.

Eximbank tan taahhüdünü kapatarak yeniden kredi kullanmak isteyen ihracatçının önündeki bu engelin acilen İlgili Kurum ve Bakanlıklar arasında çözümlenmesini bekliyoruz. Saygılarımla..

SMMM FAZİLET NALÇAİYİ

(24.10.2017)

Kaynak: www.MuhasebeTR.com

GÜNDEM