GÜNCEL MEVZUAT
Mükellefler İçin Mali Rehberler (Beyannameler) - MuhasebeTR

Mükellefler İçin Mali Rehberler (Beyannameler)

Başkanlığımızın mükellef odaklı ve kaliteli hizmet sunma anlayışının bir gereği olarak, yaklaşan beyan döneminde mükelleflerimize yol göstermesi amacıyla en son düzenlenen rehberler şunlardır:

 

1- Ticari Kazançların Gerçek Usulde Vergilendirilmesi Rehberi: Gelir unsurlarından ticari kazancın elde edilmesi, hesaplanması, diğer gelir unsurları ile bir arada değerlendirilmesi ve yıllık beyannameye aktarılması konularında açıklamalara yer verilmiş olup ayrıca bu rehberde, gerçek usulde gelir vergisine tabi mükelleflerin 2006 takvim yılı gelirlerine ait yıllık gelir vergisi beyannamelerinin doldurulmasına yönelik açıklamalar da yer almaktadır.

 

Söz konusu rehbere ulaşmak için tıklayınız.

 


2- Kira Geliri Elde Edenler İçin Yıllık Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Rehberi:  Kira geliri elde eden mükelleflerimizin bu gelirlerini beyan ederken karşılaşabilecekleri her türlü soruya cevap bulabilecekleri hususlara yer verilmiş, mükelleflerin bu vergiyi hangi sürelerde beyan edecekleri ve ödeyecekleri konularına da rehberde ayrıca yer verilmiştir. 

 

Söz konusu rehbere ulaşmak için tıklayınız.

 

3- Serbest Meslek Kazançları Vergi Rehberi: Gelir Vergisi Kanunu’nda sayılan gelir unsurlarından Serbest Meslek Kazancının elde edilmesi, hesaplanması ve yıllık beyannameye aktarılması konusunda Yıllık Gelir Vergisi beyannamelerinin doldurulmasında geçerli olan had ve tutarların dikkate alındığı açıklamalara yer verilmiştir.

 

Söz konusu rehbere ulaşmak için tıklayınız.

 

4- Menkul Sermaye İradı Elde Edenler İçin Gelir Vergisi Beyanname Düzenleme Rehberi: 2006 yılında gerçek kişilerce elde edilen menkul sermaye iratlarının beyan edilip edilmeyeceği, beyan edilmesi durumunda hangi şartlar altında beyan edileceği, Vergilendirme esasları, beyannamelerin verilme zamanı ve vergilerin ödenmesi konularında bilgiler verilmiştir.

 

Söz konusu rehbere ulaşmak için tıklayınız.

 

5- G.V.K. Geçici 67.Madde Uygulaması İle İlgili Olarak Gerçek Kişilere Yönelik Vergi Rehberi: Türk finansal araçlarına yatırım yapan gerçek kişi yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Ayrıca bu rehber vergi kesmekle yükümlü bulunan aracı kurumlar ve bankalar içinde yararlı bir kaynak olacaktır.

 

Söz konusu rehbere ulaşmak için tıklayınız.

 

Ayrıca mükelleflerimiz, yeni hazırlanan bu rehberler ile daha önce yayınlanan rehber ve broşürlere “GIB   Ana Sayfa   Formlar ve Yayınlar   Kitaplar ve Broşürler”  bölümünden ulaşabilirler.

 

 

 

 

(23.02.2007)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> Uygulamalı Enflasyon Muhasebesi (171 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> SGK Teşvikleri (150 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM