BASINDAN YAZILAR
Değerli Konut Vergisi'nde Geçici Öteleme Tamam, Kesin Erteleme Yolda! / Abdullah Tolu - MuhasebeTR

Değerli Konut Vergisi'nde Geçici Öteleme Tamam, Kesin Erteleme Yolda! / Abdullah Tolu

Son günlerin en çok tartışılan konularından birisi olan Değerli Konut Vergisi'nin 1 yıl ertelenmesinde son düzlüğe girildi. Konu ile ilgili Kanun teklifi hazır, TBMM'de yasalaşacak ilk Kanuna eklenecek ve verginin uygulanması 1 yıl süreyle ertelenecek.

Değerli Konut Vergisinde Bir (1) Yıllık Erteleme Artık Netleşti!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sayın İbrahim KALIN 24 Aralık 2019 tarihinde kamuoyuna bir açıklama yaparak, Değerli Konut Vergisinin 1 yıl erteleneceğini ve vergiyle ilgili yeni bir çalışma yapılacağını belirtti.

Sayın Cumhurbaşkanımız ise, bu hafta içerisinde yapılan bir toplantıda, yetkililere, TBMM’de yasalaşacak ilk Kanuna Değerli Konut Vergisinin 1 yıl ertelenmesine yönelik bir hüküm eklenmesi talimatını bizzat verdi.

Ertelemeye İlişkin Kanun Teklifi Hazırlandı, En Kısa Zamanda Yasalaştırılacak!

Değerli Konut Vergisinin 1 yıl ertelenmesine yönelik Kanun Teklifi hazırlandı. TBMM’de yasalaşacak ilk Kanuna eklenecek.

Konu ile ilgili olarak yaptığım görüşmelerde, ertelemenin kesinleştiği, Kanun Teklifinin hazırlandığı, kaldı ki bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın kesin talimatının olduğu ifade edildi.

Beyan Dönemi Yaklaştı, Ancak Erteleme Yasası Gecikti, Vatandaşların Ertelemeye İlişkin Tereddütleri Arttı!

Değerli Konut Vergisi’ne ilişkin düzenleme 2020 yılından itibaren uygulanmak üzere 7 Aralık 2019 tarihinde yürürlüğe girdi. Dolayısıyla, 2020 yılına ait Değerli Konut Vergisi beyannamesinin 20 Şubat 2020 Cuma günü sonuna kadar verilmesi, tahakkuk eden verginin de 2020 yılı Şubat ve Ağustos aylarının sonuna kadar iki eşit taksitte ödenmesi gerekiyor. Yani, verginin ilk taksidinin 2 Mart 2020 Pazartesi günü sonuna (29 Şubat’ın Cumartesi gününe rastlaması nedeniyle) kadar ödenmesi gerekiyor.

Ancak, hazırlanan 1 yıllık kesin ertelemeye ilişkin düzenlemenin yasalaştırılma sürecinin 20 Şubat’a kadar tamamlanamayacağının anlaşılması üzerine, Değerli Konut Vergisi beyannamesinin verilme ve ödeme sürelerinin geçici olarak ertelenmesi ihtiyacı doğdu.

Maliye, Değerli Konut Vergisi’nde Beyanname Verme Ve Ödeme Süresini Bir (1) Ay Öteledi

Maliye’nin Değerli Konut Vergisi beyannamesinin verilme ve ödeme sürelerini 3 ay uzatmaya yetkisi bulunuyor (EVK. Mad.48).

Maliye, bugün yayınladığı 3 Sıra No.lu Emlak Vergisi Kanunu Sirküleri ile, söz konusu yetkisini kullanarak 20 Şubat 2020 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2020 takvim yılına ait Değerli Konut Vergisi beyannamesinin verilme süresini 20 Mart 2020 Cuma günü sonuna kadar, bu beyanname üzerine tahakkuk eden verginin 1. taksitinin ödeme süresi ise 31 Mart 2020 Salı günü sonuna kadar uzattı.

Maliye’nin Öteleme Kararı Yasal değişiklik İçin Süre Kazanmaya Yönelik Olup, Son Derece Doğru ve Yerinde!

Maliye’nin Kanunda yer alan yetkisini kullanarak, 1 yıllık kesin ertelemeye ilişkin yasal düzenleme yapılıncaya kadar, 20 Şubat 2020 günü sonuna kadar verilmesi gereken 2020 takvim yılına ait Değerli Konut Vergisi beyannamesinin verilme süresini 20 Mart 2020 Cuma günü sonuna kadar, bu beyanname üzerine tahakkuk eden verginin 1. taksitinin ödeme süresini ise 31 Mart 2020 Salı günü sonuna kadar uzatması son derece doğru ve yerinde bir karar.

1 aylık ötelemenin esas nedeni, kesin ertelemeye ilişkin yasal değişikliğin 20 Şubat’a kadar yetiştirilemeyeceği endişesi! Bu endişe, Maliye’nin beyanname verme ve ödeme süresini 1 ay ötelemesi ile geçici olarak giderildi. Öteleme sonucunda taraflı tarafsız herkes rahat bir nefes aldı.

Şimdi Sıra 1 Yıllık Kesin Ertelemede!

Yukarıda da belirttiğim üzere, Değerli Konut Vergisinin 1 yıl ertelenmesine yönelik Kanun Teklifi hazır, önümüzdeki hafta TBMM’ye verilecek.

Kesin ertelemeye ilişkin düzenlemenin en kısa sürede yasalaştırılmasını ve vatandaşlarımızın bu konuda yaşadıkları tereddütlerin giderilmesini bekliyoruz…

(Kaynak: O Gün Haber | 08.02.2020)

GÜNDEM