BASINDAN YAZILAR
İşsizlik Maaşında Bildirime Dikkat! Yeni Bir İşe Başlayınca İşsizlik Maaşı Kesilir Mi? - MuhasebeTR

İşsizlik Maaşında Bildirime Dikkat! Yeni Bir İşe Başlayınca İşsizlik Maaşı Kesilir Mi?

İşsiz kalanlara 10 aya varan süreyle maaş desteği var. Şartları sağlayanlar aylık 2 bin 336 liraya varan ödeme alabiliyor. Peki işsizlik maaşı alırken iş bulup çalışmaya başlarsanız ne olur? Yeni bir iş bulursanız işsizlik maaşınız kesilir mi? Detaylar haberimizde...

İşsizlik maaşı alıyorum. Daha 6 ay sürem var. Bu arada iş bulursam kalan maaşlarım yanar mı? Toplu olarak ödenir mi? S.E.
İşsizlik ödeneği almaktayken işe giren ve bunu 15 gün içinde bildirenlerin ödenekleri 'yeni işe başlama' nedeniyle kesilir ve yeni bir işsizlik ödeneğine hak kazanamayacak şekilde işlerini kaybetmeleri halinde kalan işsizlik ödenekleri, başvurdukları tarih itibariyle yeniden başlatılır. İşsizlik ödeneği alırken bir veya birden fazla işverene bağlı olarak ücret karşılığı veya kendi nam veya hesabına çalışılması ve yapılan bu çalışmanın, başladığı tarihi izleyen günden itibaren 15 günden daha sonra tespit edilmesi halleri gelir getirici bir işte çalışma olarak değerlendirilmekte. 'Gelir Getirici İşte Çalışıyor Olma' nedeni ile kesilen işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmıyor. O yüzden işe girerseniz mutlaka bildirin.

İşten çıkartıldım. İşsizlik maaşı için ne yapmam gerekiyor? Ö.K.
İŞKUR'a başvurmanız gerekiyor. Başvuru için 30 günlük süreye dikkat etmelisiniz. Bu süreyi geçirmemek hak ettiğiniz parayı tam olarak almanız demek. Bu süreyi ne kadar geçirirseniz, alacağınız para o kadar azalacak..

(Kaynak: Takvim Gazetesi | 16.01.2020)

GÜNDEM