BASINDAN YAZILAR
Disleksi- Çalışma Yaşamı- Telefon Operatörleri- Hatları Kısıtlananlar / Abdulhalim Eke - MuhasebeTR

Disleksi- Çalışma Yaşamı- Telefon Operatörleri- Hatları Kısıtlananlar / Abdulhalim Eke

Bir çoğumuz sağlıklı görünürüz.

Bir çok sağlıklı görünen bireylerin bir kısmı disleksi hastasıdır.

Disleksi hataları bazı rakamları ters yazar.

Muhasebeciniz dislektik ise bazen maTrahınız artar bazen azalabilir. Nasıl mı, örneği 6 yerine 9, 9 yerine 6 yazınca helede bu hata son rakam değil sayısal değeri en büyük rakam olur. Tabi dikkat lazım. bir kez de bir kontrol etmeliyiz.

Bu günlerde telefon, internet gibi sahip olduğumuz hatlarda TC kimlik no ve vergi no gibi doğrulamalar yapılıyor.

Aman siz siz olun TC’ niz doğru girilmiş mi bir kontrol edin. (Benzer husus şirketlerin Mersis kayıtları içinde söz konusu olabilir)

E devlet şifreniz var ise e devletinizde hat size ait görünmüyorsa kesin hatalıdır. E devlette fazladan hat görünüyor ise birileri sizin adınıza sizden habersiz telefon hattı almıştır. Kontrolde fayda var.

Baktık ki akşam akşam telefonunuzdan arama  yapamıyorsunuz, sebep efendim bilgileriniz devlette kayıtlı bilgiler ile eşleşmiyor. Aslında size mesajlar gönderdiler sizde yeniden TC nizi bir kaç kez verdiniz ama yine kısıtlandı hattınız.

Zira siz abone olurken, eski abone iseniz sonradan TC nonuz yüklenirken herhangi bir aşamada biri yani telefon şirketi çalışanı biri numaranızın son 3 rakamını 466 yerine 644 yazıverdi. Gitti mi sizin telefonla arama hakkınız.

Siz mailler yazacaksınız, doğru TC diyeceksiniz ama ne çare 72 saatte en geç sonuçlanırmış.

Olmaz ya başınıza gelirse Kurumsal hattınız var ise size bakan Kurumsal şirketi (acenteyi bulun) bireysel hattınız var ise  hemen gidin kimliğinizi, kurumsal ise meslek kimliğiniz, şirket kayıtlarınızı, mersis nonuzu, varsa kaşeniz ile ilgili yere gidin anından çözüm bulunuyor.

Ama Telefon operatörü her nasılsa sen şuraya gidersen anlık çözüm bulursun demiyor.

Dua edin bu iş başınıza yurtdışında veya kaza bela anında gelmesin.

Biliyorum sizin bir kabahatiniz yok ama biri ama dikkatsizlikten ama disleksiden numaralarınızın bir kısmını değişik yazıvermiş.

Şirketler özür diler mi, çalışanını belirleyip sen ne yaptın nasıl yaptın der mi, sizin tazminat hakkınız doğar mı ayrı ayrı sorular olsa da,

İşverenler olarak bu tip hataları yapanları takip etmek, hesap-rakam kaydeden kişilerde disleksi hastalığı varsa buna ilişkin gerekli testleri geçmiş olmayı ve hasta değilim beyanını almak, disleksi hastalığı olanları ikinci kontrole tabi tutmak, belkide veri girişleri dışında başka işlerde çalışmak iş yaşamı bakımından alınacak önlem ve denenecek yöntemlerden olabilir.

(Kaynak: Ali Tezel | 12.10.2019)

GÜNDEM