YAZARLARIMIZ
Zübeyde Zengin Çoşkun
Gelir Uzmanı
zuzengin.23@gmail.comVergi İle İlgili Muhtelif Sorular ve Cevapları

Verginin Tecili

Tecil etmek, verginin ödeme süresinin ertelenmesi anlamına gelir. Yani, vergi borcunuzu daha sonra ödeyebilirsiniz. Vergi borcunuzun faizi de ertelenir. Ancak, tecil edilen vergiyi ödemek zorundasınız.

Verginin Terkini

Tahakkuk etmiş veya tahsil edilmiş bir verginin, tahakkuk kaydının iptali yahut tahsil edilen verginin mükellefe ret ve iadesi suretiyle vergi alacağını ortadan kaldıran bir işlemdir. Yani, vergi borcunuzdan tamamen kurtulursunuz.

Örneğin, bir işletme ihracat yaptığında KDV’yi ödemek zorunda değildir. Ancak, KDV’yi ödemek yerine tecil edebilir. Bu durumda, KDV borcu daha sonra ödenir ve faizleri ertelenir. Verginin terkini ise, vergi borcunuzdan tamamen kurtulmanızı sağlar.

Vergi Borcunuzu Tecil Etme Şartları

Vergi borcunuzu tecil ettirmek için bazı şartlar vardır. Bu şartlar, borçlunun çok zor durumda olması, borcun vadesinde ödenmemesi veya haczin tatbiki gibi durumlardır  Ayrıca, borçlu tarafından yazılı olarak istenmesi ve teminat gösterilmesi gerekmektedir. Tecil süresi 36 ayı geçemez ve faiz alınır.

Tecil etmek için likidite oranının 1 veya 1’den küçük ve 0,50’den büyük olması durumunda 18 aya kadar tecil yapılabilecektir. Likidite oranının 0,50 veya 0,50’den küçük olması durumunda ise borçlar 36 aya kadar tecil edilebilecektir.

Vergi Borcumu Nasıl Öğrenebilirim

Vergi borcunuzu öğrenmek için e-devlet üzerinden “Gelir İdaresi Başkanlığı” bölümüne girerek “Borç Sorgulama ve Ödeme” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle e-devlet şifresi veya mobil imza ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulamaları ve vergi dairelerine gitmek de vergi borcunuzu öğrenmeniz için kullanabileceğiniz yöntemler arasındadır.

Vergi Borcumu Taksitlendirebilir Miyim

Evet, vergi borcunuzu taksitlendirebilirsiniz. Vergi borcunuzun taksitlendirilmesi için öncelikle vergi dairesine başvurmanız gerekmektedir. Başvuru sonrasında, vergi dairesi tarafından belirlenen şartlar doğrultusunda taksitlendirme yapılabilir.

Vergi Borcumu Nasıl Ödeyebilirim

Vergi borcunuzu ödemek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulamaları, vergi dairelerine gitmek ve e-devlet üzerinden ödeme yapmak yer almaktadır.

E-devlet üzerinden vergi borcu ödemek için öncelikle e-devlet şifresi veya mobil imza ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra “Gelir İdaresi Başkanlığı” bölümüne girerek “Borç Sorgulama ve Ödeme” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

01.06.2023

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

>> Duyurulardan haberdar olmak için E-Posta Listemize kayıt olun.

>> SGK Teşvikleri (156 Sayfa) Ücretsiz E-Kitap: hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.


GÜNDEM