YAZARLARIMIZ
Umut Özer
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
umutoozer@gmail.comSerbest Bölgeden Düzenlenen İade Faturalarında Bir KDV Hikâyesi

Tarih: 06/06/2017

 

Merhaba sevgili meslektaşlarım, başlıktan da anlaşılacağı üzere serbest bölgelerden düzenlenen iade faturalarında KDV’ nin nasıl gösterileceği, iade alan firmanın bu KDV’ yi nasıl indireceği konusunu paylaşmak isterim.

Hikâyemizin başlangıcı şöyle; serbest bölgede faaliyet gösteren Y firması Türkiye sınırları için X firmasından hizmet alır, bu hizmet karşılığı X firması Y firmasına faturasını KDV’ li olarak keser ve KDV beyannamesinde hesapladığı KDV’ yi paşa paşa öder. Y firması tabi ki 3218 sayılı Serbest Bölgeler Kanununun 6 ncı maddesinden kaynaklanan hakkını kullanarak KDV’ den istisna olduğu için herhangi bir beyanda bulunmaz. Fakat gel gelelim hizmet teslimi gerçekleşmez sonuç olarak X firması Y firmasına iade faturası kesmesi gerekmektedir. Burada Y firmasının kafası karışır ben KDV’ yi ödedim şimdi bu X firması bana KDV’ siz fatura keserse benim ödediğim KDV boşa gitti ve ticari olarak zarar ettim. Hemen Y firmasının muhasebe müdürünü arar ve yana yakıla benim KDV ne olacak ben KDV mi isterim de isterim diye söylenir.

Tam burada sağolsun İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri KDV ve Diğer Vergiler Grup Müdürlüğü’ nün 17.07.2014 tarih ve 21152195-35-02-430 sayılı mukteza’ sı imdada yetişir.

Denilen şudur; “kardeşim sen Y firması tamam KDV’ den muafsın ama X firmasına “KDV dâhildir” açıklamasına yer vererek faturanı iade olarak kes ki X firmasının muhasebe müdürü de işvereni ne karşı mahcup olmasın, X firması sende faturanın genel toplamı üzerinden iç yüzde formülü ile KDV’ ni hesapla ve beyannamende indirilecek KDV kısmına yaz” der.

Onlar ermiş muradına biz çıkalım kerevetine, bu olayda bir muhasebe faciasına dönüşmeden halledilmiş olur. Görüşmek üzere.

 

 Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır .)
 

 

GÜNDEM