YAZARLARIMIZ
Nazlı Gaye Alpaslan
Avukat
ngahukuk@gmail.comSGK Tarafından Mühendislerden İstenen 2014 Yılı İçin 2.800,00 TL Ücret Beyan Zorunluluğu

Tarih: 05.02.2015


Bilindiği gibi SGK tarafından muhtelif işyerlerinde mühendis , mimar veya teknik kadrolarda görev yapan kimseler için 2014 yılında TMMOB tarafından yapılan protokol gereğince brüt 2.800,00 TL asgari ücret uygulaması protokole bağlanmıştır.

Teknik kadrolarda çalışan kimselerin (makine mühendisi, elektrik mühendisi  vs. ) asgari ücret üzerinden ücret almaları veya asgari ücretten bordroda gösterilmeleri SGK tarafından kabul edilmemektedir. Geçtiğimiz yıl SGK ile TMMOB Çevre Mühendisleri Odasına kayıtlı olarak İzmir ilinde çalışan üyelerin TMMOB-SGK protokolü çerçevesinde TMMOB tarafından 2014 yılı için belirlenen brüt 2.800,00 TL asgari ücret tatbikatı protokole bağlanmış bulunmaktadır. Bu protokolün içeriği tarafımızca bilinmemektedir. Ne var ki, bu protokol gereğince anlaşılıyor ki SGK’ya bir makine mühendisi için 30 gün üzerinden yapılacak ücret beyanında brüt (en az )  2.800,00 TL  asgari ücret bildirimi istenilmektedir.

2014 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olan SGK-TMMOB protokolü kapsamında 30 gün çalışan bir makine mühendisinin ücretinin SGK’ya bildiriminde 2.800,00 TL’nin altındaki beyan ve bildirimler kabul edilmemektedir. Bu kapsamda eksik olduğu iddia edilen bildirimlerle ilgili olarak 5510 sayılı yasanın ilgili hükmüne göre işverenlere yazı tebliğ edilerek bugünlerde beyan ettikleri rakamlar Ocak 2014 tarihinden itibaren ek aylık prim ve hizmet belgelerinin 5510 sayılı kanunun 86. Md. göre bir ay içerisinde yeniden düzeltilmesi ek belge talebi işverenlerden istenmektedir.

Sonuç olarak, TMMOB çevre mühendisleri odasının SGK ile yaptığı protokolün hukuksal içeriği bütün mühendisleri bağlayıp bağlamayacağı tartışmalıdır. Ancak böyle bir genel protokolün bütün mühendisleri ve teknik elemanlar yönünden zorunlu bir rakam esas alınarak işverenlerin bildirim yapmaya zorlanması hukuka uygun değildir. Ayrıca özel hukukta sözleşme  serbestisi mevcuttur. Mühendisler adına bağlı oldukları odaların bağlayıcı protokol yapmaları ne derece hukukidir ? Bütün bu durumlar dikkate alındığında yapılan protokoller gereğince işverenlerden 30 gün içerisinde ek aylık prim ve hizmet belge düzenlenmesi 5510 sayılı kanunun 86. Md. açıkça aykırılık teşkil etmektedir.

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale yazılı veya elektronik ortamda kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak göstermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır .)
 
 


>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Apple Store 'dan hemen indir.

>> MuhasebeTR mobil uygulamasını Google Play 'den hemen indir.

GÜNDEM