YAZARLARIMIZ
Emre Özerçen
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
info@emreozercen.comİşyeri Kira Katılım Bedelleri Yansıtmalarında KDV

Değerli okurlar, bilindiği üzere 31 Temmuz Cuma günkü Resmi Gazete’de yayımlanan 2812 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla, 31 Temmuz 2020 tarihinden itibaren (bu tarih dahil) - 31.12.2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) iş yeri kiralama hizmetlerinde katma değer vergisi indirimi yapılmış olup, anılan dönemde iş yeri kiralamalarında %18 yerine %8 oranında KDV uygulanacağı hüküm altına alınmıştı.

Bu noktada, kira bedeline ilişkin yansıtma faturası düzenlenen durumlarda kira katılım bedelini yansıtırken KDV’nin hesaplanıp hesaplanmayacağı eğer hesaplanacak ise oranının ne olacağı konusunda bazı işletmeler tarafından tereddütler bulunmaktadır.

Yapılan yeni düzenleme ile beraber 31.07.2020 tarihinden geçerli olmak üzere 31.12.2020 tarihine kadar iş yeri kiralama hizmeti kapsamında düzenlenecek faturaların KDV oranı %8 olacağından; yansıtma faturalarında da bu oran dikkate alınmalıdır. İşyeri kira faturaları yansıtmalarında, yansıtılacak işyeri kiralarına düzenlenen kira faturalarındaki KDV oranı ile aynı oran dikkate alınarak masraf aktarım faturası düzenlenmesi gerekmektedir.

Diğer taraftan; KDV Kanunu’nun 17/4-d maddesi uyarınca iktisadi işletmelere dahil olmayan gayrimenkullerin kiralanması KDV’den müstesnadır. Eğer bu durum söz konusu ise kira yansıtmalarında KDV ödenmeyen bir bedelin aktarılması söz konusudur. Dolayısıyla yansıtılacak işyeri kiralarının kendisi KDV’den müstesna ise, düzenlenecek birebir aktarım faturasında da KDV hesaplanmayacaktır.

Bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 30.12.2013 tarih ve 84974990-130[1-2013/79]-1396 sayılı özelgesinde “KDV den istisna olan işyeri kira bedelinin bayisi olduğunuz ....... A.Ş.'ye yansıtılması amacıyla düzenleyeceğiniz faturada KDV hesaplanıp hesaplanmayacağı” sorusuna İdare şu görüşü vermiştir: “KDV den istisna olan kiralama işlemine ait iş yeri kira bedelinin bire bir ....... A.Ş.'ye yansıtılması halinde düzenlenen yansıtma faturasında KDV hesaplanmayacaktır. Ancak, yansıtma faturasında kira bedelini aşan bir bedel yer alması halinde aşan kısım üzerinden genel oranda (% 18) KDV hesaplanacağı tabiidir.”

Kısaca özetlemek gerekirse;

  • Kiralamayı yapan firma bu kiralamayı gerçek kişiden yapıyor ve stopaj ödüyor ise düzenleyeceği yansıtma faturası KDV’siz olacaktır.
  • Yapılan yeni düzenleme ile beraber 31.07.2020 tarihinden geçerli olmak üzere 31.12.2020 tarihine kadar iş yeri kiralama hizmeti kapsamında düzenlenecek faturaların KDV oranı %8 olacağından; kiralamayı yapan firma bu kiralamayı tüzel kişiden yapıyorsa, düzenlenecek fatura üzerinden %8 KDV hesaplanacaktır.
  • Kiralamayı yapan firma bu kiralamayı kooperatiften yapıyorsa ve bu ödeme üzerinden Kurumlar Vergisi Kanunu’na göre stopaj uyguluyorsa,  düzenlenecek olan fatura KDV’siz olacaktır. Şayet kooperatife yapılan kira ödemesi KDV’ye tabiyse bu durumda düzenlenecek fatura üzerinden %8 KDV hesaplanacaktır.
  • Şayet firmanın kendi mülkü ise ve katılım bedeli olarak düzenlenecek fatura üzerinden %8 KDV hesaplanacaktır.

09.11.2020

Kaynak: www.MuhasebeTR.com
(Bu makale kaynak göstermeden yayınlanamaz. Kaynak gösterilse dahi, makale aktif link verilerek yayınlanabilir. Kaynak göstermeden ve aktif link vermeden yayınlayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır.)

GÜNDEM